Quantcast
Channel: eTwinning – Pogled kroz prozor
Viewing all 58 articles
Browse latest View live

Etwinning konferencijia 2013.

$
0
0

natasa_ljubic_klemse

Nataša Ljubić Klemše

Tijekom šest godina postojanja eTwinning je postao iznimno jaka zajednica škola u Europi koja broji preko 200.000 registriranih i aktivnih korisnika, čime potvrđuje svoju ulogu sve važnijeg mjesta za oblikovanje europskog obrazovnog prostora. Kao takav zauzima sve veće i važnije mjesto u školama Europe i šireg europskog područja, u kojem pripadnost eTwinning zajednici predstavlja imperativ podržan osjećajem pripadnosti, cijenjenosti, uvažavanja, podrške, suradnje, dijeljenja i zadovoljstva rada u njoj.

Ovogodišnja eTwinning konferencija održana je u Lisabonu, Portugal, od 14. do 16. ožujka. Na konferenciji je sudjelovala sedmeročlana hrvatska delegacija (foto: Cijeli eTwinning hrvatski tim). Četvero je dobitnika nagrade COMET za najbolji eTwinning projekt u odgovarajućoj kategoriji za školsku godinu 2012./2013. Iz Bjelovara su čak dvije dobitnice nagrade mr. Nataša Ljubić Klemše iz I. osnovne škole Bjelovar s projektom „My first ICT hello“ i Mihaela Kelava, prof. iz Gimnazije Bjelovar s projektom „Do you speak Google?“, Tea Horvatić dipl. učiteljica iz OŠ Strahoninec, Tomislav Pavlović, dipl. učitelj iz OŠ Ludina; zatim naša Dunja Babić, hrvatska NSS (podrška nacionalne službe pri Agenciji za mobilnost i programe EU, Odjela za Program za cjeloživotno učenje), Dubravka Granulić, dipl. učiteljica iz OŠ Budaševo – Topolovac – Gušće i Arjana Blažić, prof. iz IX. Gimnazije Zagreb koja je realizirala dvije radionice o pedagoškim vrijednostima eTwinning projekata.

Službeni konferencijski blog

Na konferenciji je sudjelovalo 526 sudionika iz 33 zemlje Europe i šireg europskog područja, koji su aktivno promišljali o utjecaju eTwinning projekata na suradnju škola i o poticaju razvoja građanskog odgoja i svijesti o pripadnosti državi. Konferencija je vrlo dojmljivo prikazala kako učitelji otvaraju vrata svojih učionica europskoj suradnji i zajedničkom radu, ali i kako Europa ulazi u njihove razrede i implementira se u njihov rad.

Pripreme za provođenje konferencije u hrvatskom timu započele su početkom mjeseca siječnja 2013. godine. Svi su članovi aktivno sudjelovali u osmišljavanju, pripremama, dogovorima i realizaciji ideja i prijedloga za konferenciju u Lisabonu. Za komunikaciju smo koristili e-mail, Google Docs, Googe Sites i wiki, a za realizaciju ideja brojne web alate. Na našu web stranicu, osmišljenu u svrhu prezentacije Hrvatske na konferenciji, „Croatia on European eTwinning conference 2013“  postavljali smo svoje uratke vezane uz eTwinning aktivnosti koje smo predstavljali na konferenciji. Na istoj je poveznici moguće pregledati brojne prezentacije pripremljene za naš „Cross curricular project“ štand, fotografije na kojima se vidi kako je sve izgledalo, odigrati igrice i provjeriti svoje znanje o Hrvatskoj, pročitati o članovima delegacije i još puno toga… Vrlo smo zapaženo predstavili svoje nagrađene projekte, svoju Republiku Hrvatsku, svoj grad, svoju školu i naposljetku sebe. Brojnim posjetiteljima štanda podijelili smo mnogo poklona koje smo pripremali sami ili u svojim školama sa svojim učenicima ili kolegama koji su pomagali, prikazali im prezentacije nagrađenih projekata i stvarne materijale iz zatvorenih i otvorenih eTwinning projekata, omogućili im igranje igrica (u realnom i e-obliku)… razgovarali smo s njima, dijelili iskustva, projektne ideje, osmišljavali nove projekte… U potpunosti smo realizirali smisao postojanja eTwinninga!

Svečanost otvaranja konferencije video pozdravom uveličala je gđa Androulla Vassiliou, EU povjerenica za obrazovanje, kulturu, višejezičnost, sport, medije i mlade; osobno g. Joäo Casanova portugalski ministar obrazovanja i gđa Rita Zurrapa, portugalska NSS. Izniman je bio nastup učenika škole Michael Giacometti koji su na jednostavnim instrumentima izveli nekoliko skladbi te specifičnom pratnjom uveličali predstavljanje svih sudionika konferencije. (foto konferencija1) Potom je profesor Bob Freyer održao predavanje „Learning Citizenship for the 21st Century“. Nakon toga je uslijedila svečanost dodjele Europskih nagrada. U večernjim satima organizirano je panoramsko razgledavanje grada. Drugog konferencijskog dana održane su tri sesije radionica. Za istaknuti je kako je naša profesorica Arjana Blažić zajedno s g. Bartom Verswijvelom iz Belgije održala dvije iznimno uspješne radionice o pedagoškim vrijednostima eTwinning projekata „The pedagogical value of eTwinning projects“. Učiteljica Tea Horvatić na „Teacher Exchange Workshop“ održala je prezentaciju svog nagrađenog projekta „Mini Hotels Network“, a učiteljica Dubravka Granulić na „Slavic Language Teacher Exchange Workshop“ prezentaciju svog uspješnog projekta „Moja knjiga – moj prijatelj“. Ostali su članovi delegacije prezentirali na „Cross curricular project“ štandu svoje nagrađene i uspješne projekte. Toga je dana na večeri za sve sudionike konferencije organizirana svečana večera u Xabregasu, živopisnom dvorcu čiji je jedan dio preuređen u izniman restoran (foto 5156a, gala večera). Trećeg konferencijskog dana održana je panel diskusija o razmišljanjima o eTwinningu pri čemu je organizirano glasanje o povezanosti građanskog odgoja i eTwinninga i uključenosti cijele škole u eTwinning projekte. Prije zatvaranja konferencije organizirani su razgovori eTwinnera o svojim eTwinning iskustvima.

Sve su konferencijske aktivnosti iznimno uspješno provedene. Sudionici su imali priliku aktivno participirati u svim sadržajima. Omjer radnih, društvenih i neformalnih aktivnosti bio je vrlo dobro izbalansiran; sudionici su bili povezani i aktivni u svim konferencijskim sadržajima. Za istaknuti je pozitivne primjere direktne i neposredne suradnje na radionicama kada su sudionici surađivali i ispunjavali određene zadatke i usporedno s tim stvarali projektne ideje i započinjali određene eTwinning projekte. Svi su sudionici konferencije bili vrlo aktivni, kako na predavanjima, tako i na radionicama, a posebno na štandovima gdje je bilo najživlje i najzanimljivije jer smo direktno komunicirali s ostalim sudionicima.

Vrlo je zanimljiva bila razmjena iskustava, stavova i mišljenja, ali i prezentacija aktivnosti kroz tzv. backchannel koji se odvijao na Twitteru s hashtagom #etwconf2013.

Sudjelovanje na eTwinning konferenciji omogućilo nam je bolje shvaćanje i poimanje dodane europske vrijednosti i dimenzije, s obzirom na interaktivnost i neposredno dijeljenje iskustava i učenje. Takvim iskustvom eTwinning je poprimio novu dimenziju, otvorio je nova vrata i nove mogućnosti suradnje, s obzirom na iskustvo shvaćanja i poimanja projekata bez kojih suradnja na EU i širem području nije moguća. Osjetili smo jedinstven doživljaj neposredne suradnje eTwinnera, osjećaj pripadnosti zajednici škola Europe i osjećaj potpunog razumijevanja vrijednosti koju nam pruža sudjelovanje u eTwinningu.

Unutar konferencijskog vremena bilo je predviđeno i vrijeme za razgledavanje Lisabona, prekrasnog grada na sedam brežuljaka, grada koji je spoj tradicionalnog i modernog, grada iz kojeg su na put brodom u novi svijet u 15. stoljeću krenuli mnogi istraživači (Henrik Pomorac, Alfonso V., Vasco da Gama…), grada u kojem se zvuci fada čuju i vide na svakom koraku, grada koji opčinjava svojom arhitekturom, grada u kojem se ponosni tragovi prošlosti vide na svakom koraku…

 

Za istaknuti je i pohvaliti iznimnu pomoć i podršku naše NSS Dunje Babić koja nam je svesrdno pomagala u višemjesečnim pripremama za sudjelovanje na ovakvom grandioznom skupu, bila uvijek na pomoć i brzo pružala odgovore na sva naša pitanja i naše nedoumice.

Iznimno se ponosimo našom Agencijom za mobilnost i projekte EU jer nam je omogućila sudjelovanje na ovom iznimnom događaju, ali i potvrdila svoju visoku razinu profesionalnosti u pripremi, organizaciji, pomoći, podršci, suradnji i realizaciji konferencijskih sadržaja. Za primjer svima!

Poveznica sa stranica Agencije o eTwinning konferenciji

Arjana:

U suradnji sa svojim belgijskim kolegom Bartom Verswijvelom na eTwinning konferenciji u Lisabonu održala sam dvije radionice pod nazivom Pedagoške vrijednosti eTwinning projekata ili Obrazovna Odiseja. Radionice su se temeljile na desetodnevnoj mrežnoj edukaciji koju smo zajedno vodili na portalu eTwinning, a sam naziv kazuje da smo naše sudionike poveli na plovidbu morem –  morem beskrajnog broja web 2.0 alata koje nastavnici mogu upotrijebiti u razredu kad svoje učenike podučavaju vještinama 21. stoljeća. Zajedno smo plovili oko brojnih otoka prepunih web 2.0 alata te na pješčanim plažama okupanim suncem diskutirali o tome kako razvijati vještine kritičkog mišljenja, rješavanja problema, suradnje, građanstva i vrednovanja. Na našoj plovidbi znali smo naići na manje ili veće oluje i munje, ali budući da je našim brodom sigurnom rukom upravljao Kapetan Iglo, uz glazbenu pomoć DJ Sirene, sretno smo pristali na sigurno kopno, gdje smo naše sudionike nagradili malim šarenim brodićima prepunih kutija s blagom koje su ponijeli u svoje škole diljem Europe.

Mihaela:

Od mnoštva radionica ponuđenih za vrijeme eTwinning konferencije posebno su me zainteresirale dvije: Developing a quality project i Class activities – developing citizenship in an eTwinning context.

Tema prve radionice je bilo promišljanje o metodama, postupcima i aktivnostima koje su poželjne kako bi projekt postigao višu razinu kvalitete. Naglasak je stavljen na razinu uključenosti učenika u sve faze projekta te na pregledno i sveobuhvatno objavljivanje postignutih ciljeva kao i proizvedenih materijala. Smjernice i dodatni detalji o provedenoj radionici mogu se pronaći putem poveznice.

Druga radionica postavila je naglasak na osvještavanju poimanja životnih vrijednosti kroz različita viđenja pojedinaca, a uvjetovana kulturalnim i nacionalnim identitetom. Važnost učenja o drugim kulturama i shvaćanje tuđeg sustava vrijednosti jedan je od osnovnih ciljeva eTwinning projekata a nemoguće ga je ostvariti bez svjesnosti o vlastitim vrijednostima i kulturalnim specifičnostima. Ovo predavanje je bilo posebno inspirativno u smislu dubljeg upoznavanja sebe u odnosu na pripadnost narodu svoje zemlje te u konačnici pripadnosti narodima cijele Europe.

Tea:

Sve u svemu, konferencija je izuzetno korisna za nastavnike koji marljivo rade na eTwinning projektima jer im omogućuje upoznavanje kolega i daljnju nadogradnju postojećih projekata, ali i stvaranje novih.

Aktivnosti koje su se provodile tijekom seminara bile su savršeno dobro balansirane, tako da je između izlaganja, predavanja i radionica bilo dovoljno vremena za odmor ili gledanje izložbe projekata. Također, bilo je mnogo prilika za stvaranje novih kontakata i upoznavanje drugih eTwinnera te suradnju. Osim toga, bile su organizirane neformalne aktivnosti, poput razgledavanja Lisabona i gala večere gdje smo ponovno imali prilike popričati s kolegama eTwinnerima. Doprinos sudionika je bio neizmjerno velik. Hrvatski tim se jako dobro pripremio za izložbu projekata, tako da su aktivnosti na štandu tekle planirano i uspješno. Voditelji radionica i predavači također su bili odlično pripremljeni i uglavnom su radionice ispunila moja očekivanja te sam naučila i nešto novo. Tijekom tih radionica susrela sam eTwinnere s kojima ću nastaviti suradnju, a i neke nove s kojima ću ostvariti nove projekte u narednoj školskoj godini. Također mi je bilo drago susresti i partnere iz Portugala s kojima radim na eTwinning projektima, među kojima je jedan i iz Comenius projekta naše škole. Zahvaljujući eTwinning konferenciji imala sam prilike komunicirati s njima uživo i raspraviti detalje naših projekata za ubuduće.

Financijska potpora dobivena je u sklopu Programa za cjeloživotno učenje preko Agencije za mobilnost i programe Europske unije. Sadržaj ovog članka isključiva je odgovornost autorice, a Agencija za mobilnost i programe Europske unije i Europska komisija nisu odgovorne za načine na koje bi se te informacije mogle koristiti.


„Dobra pedagoška praksa za razvoj ključnih kompetencija“

$
0
0

eTwinning radionica profesionalnog usavršavanja u Sofiji

natasa_ljubic_klemse

Nataša Ljubić Klemše

eTwinning zajednica europskih škola i dječjih vrtića nudi i mogućnost eTwinning mobilnosti za učitelje, nastavnike i odgajatelje iz Hrvatske. eTwinning mobilnost podrazumijeva odlazak na aktivnosti u organizaciji eTwinning Centralne službe za podršku i Nacionalne službe za podršku u neku od zemalja koje sudjeluju u Programu za cjeloživotno učenje.

Prošli sam mjesec bila počašćena nazočnošću na jednom takvom iznimnom događaju. 1Sudjelovala sam na radionici profesionalnog usavršavanja „Dobra pedagoška praksa za razvoj ključnih kompetencija“ u Sofiji u Bugarskoj. Mogućnost sudjelovanja ostvarila sam prijavom na natječaj Agencije za mobilnost i programe EU i odobrenjem iste, te dodjelom bespovratnih sredstava za realizaciju aktivnosti. Osim mene, na radionici je sudjelovala i Silvija Popović, odgajateljica DV Šarena loptice iz Zagreba. Naime, iznimno je bitno uključiti u sve aktivnosti eTwinninga podjednako osnovne i srednje škole, ali i dječje vrtiće!

Aktivnost je realizirana u prekrasnom gradu Sofiji, gradu tolerancije i različitosti, gradu koji živi vođen motom: Raste, a ne stari!, gradu prepunom legendi i priča koje objašnjavaju njegov naziv. Sofija je drugi po redu najstariji grad u Europi, grad kojim su vladali brojni moćni oligarsi, brojni vladari koji su ostavljali tragove vidljive i danas. Sofija je središte Balkana, Sofija je sveučilišni centar, Sofija je pravoslavna metropola, ali i grad u kojem se različiti vjerski objekti nalaze ne nekoliko desetaka metara jedan drugome!

Bugarska je postala članica Europske Unije petim proširenjem 2007. godine. Većina stanovnika Bugarske i danas podržava članstvu u EU jer su mnogi prepoznali njezine dobrobiti. Sloboda kretanja ljudi, mogućnost pohađanja škole ili studiranja u drugoj državi, veća sigurnost na brojnim poljima neki su dobrih primjera članstva u EU, koju Bugari smatraju stabilizacijskih čimbenikom, unatoč tome što većina stanovnika te države ne živi životom ostalih stanovnika bogatijih država EU. Svjesni su svojih propusta, svojih naslijeđa, ali i svojih mogućnosti. Fascinirali su me poštivanjem svoje tradicije i ne zatiranjem iste. Ne srame se svojeg porijekla, štoviše, posuda ga ističu i njime se ponose, čime ga počesto i financijski koriste. Nema kineskih suvenira koji se prodaju kao bugarski, samo proizvodi izrađeni ručno ili u manjim obiteljskim manufakturama s tradicionalnim prepoznatljivostima. Nacionalna moneta im je bugarski lev iz razloga, kako sami kažu, što im domaća privreda i gospodarstvo nisu spremni za euro koji će im tek u narednim godinama postati obavezno platežno sredstvo.

Bugarska nacionalna agencija koja nosi naziv „Human Resource Development Centre“ i obavlja poslove kao i naša Agencija za mobilnost i programe EU organizirala je radionicu profesionalnog usavršavanja u Sofiji od 25. travnja 2013. do 28. travnja 2013. godine u hotelu Sheraton Sofia Hotel Balkan, (foto: 5314a, 5326a, 5333a, 5336, 5337a, 5355a) smještenom u samom centu grada. Sudjelovalo je 103 sudionika iz 24 države Europe, a sadržaji su se odvijali paralelno na tri strana jezika: engleskom, njemačkom i francuskom jeziku.

Radionica je za cilj imala predstaviti najnovije spoznaje o utjecaju eTwinninga na razvoj ključnih kompetencija poučavatelja i poučavanih, uz primjenu i upotrebu novih obrazovnih tehnologija, a uz suradnju i zajednički rad sudionika iz različitih zemalja Europe, kako na matičnim, materinjim jezicima, tako i na stranim jezicima te u skladu s afinitetima i sklonostima samih sudionika.

Suradnja i rad se odvijalo u vrlo profesionalnom, ugodnom i motivirajućem okruženju. Sudionici su bili u mogućnosti aktivno participirati u svim sadržajima, imajući priliku birati sadržaje, radionice i suradnike u skladu s jezikom (engleski, njemački, francuski) ili sklonošću i interesima ka određenim temama i afinitetima. Omjer radnih, društvenih i neformalnih aktivnosti bio je vrlo dobro izbalansiran; sudionici su bili povezani i aktivni u svim sadržajima. Iznimna je bila neposredna suradnja sudionika koji su svakodnevno imali priliku zajedno raditi i planirati buduće projekte. Za istaknuti je pozitivne primjere direktne i neposredne suradnje na radionicama kada su sudionici surađivali i ispunjavali određene zadatke i usporedno s tim stvarali projektne ideje i započinjali određene eTwinning projekte. Započeto je i/ili planirano na desetak novih eTwinning projekata čime je opravdan sam smisao usavršavanja i međusobne suradnje.

Svečanosti otvaranja Aktivnosti prisustvovali su svi organizatori iz nacionalne bugarske agencije Human Resource Development Centre, a bugarski NSS Yassen Spassov pozdravio je nazočne inspirativnim govorom dobrodošlice te pojasnio značaj eTwinninga u suvremenoj zajednici europskih škola. Dr. sc. Teodora Valova, bugarska eTwinning ambasadorica i profesorica s drugog po veličini sveučilišta u Bugarskoj Veliko Tarnovo, vrlo je nadahnuto govorila o višestrukim inteligencijama i online okruženju kao jedinstvenom prostoru za interakciju, samoobrazovanje, cjeloživotno učenje i obrazovanje i profesionalni razvoj poučavatelja, a Claire Morvan iz eTwinning Central Support Service Brussels govorila je o pedagoškom utjecaju eTwinninga na predškolsko i školsko obrazovanje. Drugog dana započele su paralelne radionice na engleskom, njemačkom i francuskom jeziku. Sudionici početnici bili su upoznati s prvim koracima u eTwinningu, povezanosti eTwinninga i Comenius bilateralnog i multilateralnog partnerstva i europskoj godini građana 2013. O mogućnostima profesionalnog usmjeravanja od vrtića i prvog razreda osnovne škole i za to potrebnim vještinama govorio je Lachezar Afrikanov iz Euroguidance Bulgaria. U trećem setu paralelnih radionica bilo je govora o prezentacijama 21. stoljeća, te o užitku eTwinninga u učenju stranog jezika. Uslijedile su aktivnosti traženja projektnih partnera. Po završetku dnevnih i radnih aktivnosti organizatori su nam pripremili gala večeru u živopisnom restoranu „Veselo selo“ gdje nam je upriličena tradicionalna bugarska večera s bugarskim specijalitetima koji su vrlo slični našima, a što je izazvalo veliku pozornost ostalih sudionika Aktivnosti koji su bili oduševljeni. Uslijedili su tradicionalni bugarski plesovi i atraktivna prezentacija tog dijela bugarske kulture, koju i mi, s obzirom na naslijeđe, većinom znamo. Trećeg radnog dana uslijedila je prezentacija aktivnosti traženja projektnih partnera. Uspješno je prezentirano više od deset planiranih, pripremljenih ili već registriranih eTwinning projekata. Sudionici su prezentirali kreativnost, snagu zajedništva i stručnost koju će ponijeti sa sobom u svoju zemlju. U drugom dijelu NSS Yassen Spassov govorio je o suvremenim online alatima neophodnima za suradnju u eTwinning svijetu, od strane učiteljice engleskog jezika bili su prikazani video sadržaji/video lessons i prezentirana bugarska mrežna stranica „Ucha.se“ te prikazani dobri primjeri prakse upotrebe novih tehnologija u vrtićima i osnovnim školama, od strane Alexandra Angelova iz Centra za kreativni trening. Uslijedila je svečanost završnog govora i zatvaranja konferencije. U poslijepodnevnim i večernjim satima bio je organiziran obilazak grada Sofije uz stručno vodstvo. U troipol satnoj šetnji osebujnim gradom bili smo upoznati s mnoštvom njegovih posebnosti istaknutih motom „Raste, a ne stari!“, iskazanih u vjerskoj toleranciji, ljudskom zajedništvu i poštovanju te raznolikosti kao posebnoj vrednoti. Sljedećeg dana sudionici su napuštali hotel i kretali prema svojim odredištima.

Poveznica na sadržaje radionice, na službenoj web stranici bugarske NA.

Za pohvaliti je organizatore Aktivnosti koji su bili dostupni uvijek, u svako vrijeme i u svakoj prigodi i koji su vrlo profesionalno znali izbalansirati omjer radnih, društvenih i neformalnih aktivnosti. Dostatno i na vrijeme, a prije provođenja Aktivnosti, organizatori su sudionike detaljno upoznali sa sadržajima, smještajem, mogućnostima dolaska do 4smještajnog prostora i ostalim informacijama potrebnima za dolazak u mjesto održavanja Aktivnosti. Na sam dan dolaska skupina djelatnika agencije, NSS-a čekala je ponaosob svakog sudionika Aktivnosti i usmjeravala na odredište. Organizatori su iznimno skrbili o svakom sudioniku Aktivnosti i posvećivali svakome ponaosob maksimum pažnje i skrbi. Sve su aktivnosti bile provedene u profesionalnom, ugodnom i vrlo poticajnom okruženju.

5Mišljenja sam da su svi sudionici Aktivnosti bili vrlo aktivni i vrlo motivirani, kako na uvodnim sadržajima, tako i na radionicama, a posebno na brižno odabranom i planiranom slobodnom vremenu unutar kojeg smo nazočili prekrasnom i osebujnom mjestu nazvanom „Veselo selo“ u kojem je održana gala večera te tijekom razgledavanja grada uz vodstvo stručnog vodiča. Naime, tada je bilo najživlje i najzanimljivije jer smo direktno komunicirali s ostalim sudionicima Aktivnosti, izmjenjivali iskustva, dogovarali i planirali buduće projekte međunarodne suradnje.

Ujedno, bila mi je ovo i prva i prava prilika za neposredan razgovor ne samo s mojim sustručnjacima, već i s odgajateljima drugih zemalja Europe koji brinu o ranom razvoju djeteta, budućeg učenika, što smatram iznimnim iskustvom. Jer razgovarati s njima, čuti njihova iskustva, čuti njihova razmišljanja te dogovarati buduće projekte koji su logičan i poželjan nastavak onih iz predškolskog doba djece i učenika je zaista iznimno, ali i događanje koje bi trebalo postati uobičajena praksa!

Hvala našoj Agenciji za mobilnost i programe EU i našoj NSS Dunji Babić na profesionalnosti i pomoći te podršci jer s korisnicima dogovara sve detalje, usmjerava, prati i pomaže u svakom dijelu realizacije aktivnosti!

Financijska potpora dobivena je u sklopu Programa za cjeloživotno učenje preko Agencije za mobilnost i programe Europske unije. Sadržaj ovog članka isključiva je odgovornost autorice, a Agencija za mobilnost i programe Europske unije i Europska komisija nisu odgovorne za načine na koje bi se te informacije mogle koristiti.

eTwinning Kontakt seminar slavenskih država

$
0
0

dubravka_granulic

Dubravka Granulić

Zašto Slavenski seminar?

clip_image002eTwinning Kontakt seminari su dizajnirani za traženje projektnih partnera.

Glavni cilj ovog kontakt seminara je okupiti sudionike iz svih slavenskih zemalja koje sudjeluju na portalu eTwinning, kako bi dogovorili projektne ideje na svojim materinskim jezicima. 

U provedbi eTwinning projekata korisnici eTwinning portala najčešće koriste engleski kao radni jezik projekata što vrlo često može biti ograničenje edukatorima i nepremostiva prepreka za razvoj kreativnih ideja na međunarodnom nivou.

Kontakt seminari pružaju mogućnost razvoja suradnje s imageeuropskim kolegama iz slavenskih zemalja u slučaju da ne poznajete dobro strani jezik ili želite svoju ideju provesti na materinjem jeziku, a organizirani su za učitelje, nastavnike i profesore materinjeg jezika i školske knjižničare koji rade s učenicima u osnovnoj i srednjoj školi.

Još jedna dobra strana kontakt seminara je i način financiranja. Nakon poslane prijave, Agencija za mobilnost i programe EU odabire deset nastavnika kojima dodjeljuje financijsku potporu za putne troškove i kotizaciju. Kotizacija uključuje radne materijale, obroke i smještaj na bazi dva noćenja, a dnevnice se ne isplaćuju.

Tako je ove godine na Kontakt seminaru slavenskim država sudjelovalo šest nastavnika hrvatskog jezika i tri knjižničarke iz osnovnih i srednjih škola iz Republike Hrvatske.

Članovi hrvatskog tima na ovom Seminaru bile su knjižničarke Đurđica Krčmar Zalar, Ines Krušelj-Vidas i Kristina Ivošević te nastavnici hrvatskog jezika Diana Greblički-Miculinić, Jurica Vuco, Ivana Prakaturović, Ivan Galić, Sonja Latal i Dubravka Granulić. Kao podrška nacionalne službe iz Hrvatske bila je Ana Kunović, stručna savjetnica za Comenius pitanja.

U Ljubljani je u City hotelu od 11. do 13. travnja 2013. godine održan Kontakt seminar slavenskih zemalja na kojemu je sudjelovalo 56 sudionika iz Bugarske, Češke Republike, Poljske, Republike Hrvatske, Slovačke i Slovenije .

Program Seminara

imageU sadržajnom trodnevnom seminaru sudionici su od članova nacionalnih službi za podršku eTwinningu doznali o najnovijim programskim aktivnostima Comeniusa i eTwinninga plus, a tijekom drugog dana imali su prilike u petnaest minutnim prezentacijama vidjeti primjere dobre prakse svojih kolega: Nevenke Mandelj iz Slovenije, Denyse Križanova iz Slovačke i Pavela Vrtela iz Češke Republike, Gracjane Wieckowske iz Poljske i Dubravke Granulić iz Hrvatske.

imageU zanimljivoj radionici voditeljice Urške Bučar iz Slovenije sudionici seminara upoznali su rad na pametnoj ploči i mogućnostima njezina korištenja na nastavi materinjeg jezika. Radionicu o korištenju TwinSpacea (virtualnog prostora na kojemu su vidljivi rezultati i suradnja partnera u provođenju zajedničkog projekta) i eTwinning radne površine vodile su Katarina Hrbanova, NSS iz Slovačke i Martina Nebeska, NSS iz Češke Republike.

Izvrstan prikaz ostvarenih projekata pokazali su dugogodišnji eTwinning partneri Denysa Križanova i Pavel Vrtel čija je motivacija i eTwinning prijateljstvo nadahnulo mnoge da tijekom sljedećeg dana kreiraju vlastite projekte koje će u budućnosti provoditi na slavenskim jezicima.

Novi projekti

imageNa seminaru ideja nije nedostajalo. Promišljalo se o ekologiji, tradiciji i folkloru, mitovima, bajkama i legendama, prozi, lirici i dramatizacijama, povijesti slavenskih spomenika jezične kulture, a slavenska riječ je postala središnja misao mnogih partnera oblikovana u naslovima projekata kao što su „Moja najbolja prijateljica je priča“ ili u „U zagrljaju slavenske poezije“.

Ljubljanska gostoljubivost

imageOrganizatori seminara profesionalno su i srdačno organizirali sve radne, društvene i neformalne aktivnsosti na kojima su sudionici razgovarali na svom materinjem jeziku te vrlo brzo uočili zajedništvo u jezičnim frazama.

Jedna od neformalnih aktivnosti bio je obilazak Ljubljane. U jednosatnom obilasku pješačke zone samog središta grada u zanimljivoj i dinamičnoj prezentaciji slovenskog vodiča doznali smo da je glavni grad Slovenije nekad bio rimska naseobina poznata pod imenom Emona nastala godine 15. poslije Krista, te da se prvi put spominje pod sadašnjim imenom tek 1144. godine.

imageZanimljivo je bilo čuti legendu o ljubljanskom zmaju koji je od baroka dio grba grada Ljubljane. Ilustrira snagu, hrabrost i veličinu, a naglašena je njegova važnost na Zmajskom mostu, raznim heraldičkim znakovima, na stepenicama dvorca i gradskoj zastavi.

Odlazeći iz ovog pitomog europskog grada sudionici seminara ponijeli su sa sobom sjećanje na susret slavenskih kultura u kojem su započeti brojni eTwinning projekti koji će pomoći učiteljima i nastavnicima u širenju njihovih kreativnih ideja i uključivanju u europsko društvo znanja i građanstva.

Financijska potpora dobivena je u sklopu Programa za cjeloživotno učenje preko Agencije za mobilnost i programe Europske unije. Sadržaj ovog članka isključiva je odgovornost autorice, a Agencija za mobilnost i programe Europske unije i Europska komisija nisu odgovorne za načine na koje bi se te informacije mogle koristiti.

eTwinning razgovor

$
0
0

Mogućnosti eTwinninga u razrednoj nastavi

natasa_ljubic_klemse

Nataša Ljubić Klemše

eTwinning i razredna nastava, mogućnosti uključivanja učenika razredne nastave u eTwinning projekte te jezik komunikacije učenika primarnog obrazovanja u međunarodnim projektima zanimljive su i nedovoljno istražene teme (i mogućnosti) stavljene u kontekst eTwinninga.

eTwinning kao zajednica europskih škola unutar kojih učenici međusobno surađuju, uče i dijele znanja istovremeno usvajajući i jezične i digitalne i građanske kompetencije omogućava uključivanje djece i učenika svih dobi u međunarodnu suradnju komunikaciju u, za škole, učenike i učitelje.

Naša je Dunja Babić, NSS iz Agencije za mobilnost i programe EU sa suradnicima osmislila niz novih, inovativnih i vrlo zanimljivih aktivnosti približavanja eTwinninga neposrednim korisnicima, odgajateljima, učiteljima i nastavnicima. Jedna od aktivnosti su eTwinning razgovori s iskusnim eTwinnerima koje je realizirala Lidija Kralj, profesorica savjetnica, eTwinning ambasadorica. eTwinneri dijelili su svoja iskustva pred kamerama, koristeći program Hangouts i svaki je od nas pričao o svojem specifičnom području.

S obzirom da se svatko od nas intervjuiranih „specijalizirao“ u određenom području rada s eTwinningom, poslušati razgovore sa svim iskusim eTwinnerima predstavlja iznimno bogatstvo naše eTwinning kulture.

Osobno sam s velikim zadovoljstvom pričala o mogućnostima implementacije eTwinninga u školski i razredni kurikulum, postignutim uspjesima (eTwinning nagradama – Quality Label, European Quality Label i COMET nagradi), usavršavanjima koje eTwinning zajednica omogućava, izazovima, mogućnostima, potrebnoj kreativnosti, problemima … realnosti…

A realnost je vrlo moćna! Potreban je samo naš istraživački duh, naša kreativnost, znanje o nepostojanju granica… Unatoč jezičnoj barijeri i nedovoljnom znanju mojih učenika prvašića (prije dvije godine) engleskom jeziku, jeziku komunikacije unutar projekta, nije bilo zapreke. Jer projektne su aktivnosti bile iznimno osmišljene i prilagođene tako da su učenici aktivno sudjelovali tijekom cijele godine i u svim projektnim aktivnostima na način da su komunicirali sukladno svojim sposobnostima, pri čemu smo svi davali najviše od sebe kako bi sve projektne aktivnosti realizirali korektno, točno i na vrijeme. Otkriti ovu činjenicu značilo mi je da mogu sve Smile. Čak i osmisliti projekt sukladan svim mogućnostima mojih učenika i IKT mogućnostima moje učionice i škole!

Razredna je nastava iznimna jer svojom strukturom nema kruti razredno-predmetni način rada unutar kojega ovisimo o krutim preprekama. Naš je rad vrlo kreativan, izazovan i neograničen u postignućima, iako s druge strane mi učitelji moramo biti vrlo profesionalni i educirani za rad s novim obrazovnim tehnologijama (koje uključuje svaki eTwinning projekt) i rad i suradnju na međunarodnom području, što znači vrsno poznavanje i posjedovanje međuljudske i građanske kompetencije.

Ista se „priča“ ponovila i prošle nastavne godine. Samo… bila sam iskusnija i projektne sam aktivnosti već ugradila u školski i razredni kurikulum te nisam morala tragati za „mjestima“ unutar kojih bi mogla realizirati svoje projektne sadržaje. Moji su ponosni eTwinneri samostalno komunicirali unutar TwinSpacea s učenicima drugih projektnih partnera. Bila je to prva realna školska situacija unutar koje sam svoje učenike svjesno podučavala i o sigurnosti na Internetu. Poduka se vrlo brzo proširila na roditelje mojih učenika, ali i na moje kolegice i kolege.

Ove sam godine napravila korak dalje. Ne samo da sam eTwinning projektne aktivnosti i sadržaje planirala u razredni i školski kurikulum, već sam projektne sadržaje ugradila u nastavni program. Projekt „4 Seasons in @rt and Science“ je tijeku. Sadržaji nastavnih predmeta Priroda i društvo i Likovna kultura „ugrađeni“ su projektne aktivnosti.

S obzirom eTwinning iskustva i postignuća Lidija me pozvala na eTwinning razgovor. Vežu nas vrlo lijepa i korisna, pa i šaljiva, iskustva, sve uz pokušaje da ostvarimo vezu putem Hangoutsa i popričamo. Odgovorno se nas dvije dogovorile za vrijeme, porazgovarale i dopisivale se o temi, usuglasile tehničke detalje i naravno, obje prije za razgovor dogovorenih 18 sati bile online (s frizurama Smile). Počele mi tek pričati… ali eto problema. Lidija rekla da me ne čuje Sad smile Preznojih se mišlju da sam nešto uključila ili neuključila ili da mi je koja od opcija promakla oku. Pokušale smo mi još nekoliko puta razgovarati, ali isto… Uslijedilo razmišljanje… kako i zašto? Tek kad mi je Lidija rekla da izmjerim brzinu interneta (koja je bila iznimno malena) započelo je promišljanje kako razgovarati uz Hangouts s tako sporim internetom. Pa smo otkrile online help davatelja usluga, back chanelling takve komunikacije i prihvatile promo brzog interneta. Dok nam još isti nije bilo uključen ja sam se snimala i u Windows Movie Makeru slagala filmić… učila, vođena mišlju možda i ovako uspijem prenijeti svoja iskustva svijetu i zainteresiranima. Ali filmić zbog veličine nije mogao proći. No, ostalo mi iskustvo. Dočekavši dan da smo usuglasile sve, i brzinu interneta, i odgovarajuće vrijeme, i ostale okolnosti razgovarale smo, a Lidija je sve to snimila i sadržaju omogućila javni pristup na YouTube kanalu eTwinninga

Iznimno sam ponosna što sam u seriji eTwinning razgovora imala mogućnost podijeliti svoja iskustva rada s učenicima primarnog obrazovanja u eTwinning zajednici, uputiti zainteresirane u mogućnosti eTwinninga, podučiti ih kako početi i birati odgovarajuće teme i sadržaje, progovoriti o dobrobitima eTwinninga u nastavi i izvannastavnim aktivnostima te ispričati samo mali dio lijepih događaja i doživljaja koji sve to prate.

U konačnici, najveća dobrobit jest činjenica da je eTwinning neiscrpno vrelo mogućnosti koje svakodnevno rastu i povećavaju se te da su moj osobni rast i razvoj uvelike orijentirani na zajednicu od dvjesto i više tisuća europskih učitelja koji međusobno surađuju, uče i stručno se usavršavaju.

Pogledajte i ostale eTwinning razgovore na YouTube kanalu.

Čarolije eTwinning Kontakt seminara

$
0
0

snjezana_fistrovic

Snježana Fištrović

eTwinning Kontakt seminar „Cross-curricular Collaboration using Web 2.0 tools“ održan 24.-26. listopada 2013. god. u Hotelu Neptun u Dubrovniku okupio je 68 sudionika iz Irske, Norveške, Belgije, Italije, Švicarske, Latvije, Slovenije, Španjolske, Portugala i Hrvatske.

Kontakt seminari namijenjeni su učiteljima, nastavnicima, profesorima i stručnim suradnicima, koji imaju želju upoznati i povezati se s kolegama diljem Europe kako bi razmijenili svoja znanja, iskustva i ideje, te osmislili i pokrenuli zajedničke eTwinning projekte.

Cilj ovog seminara bio je upoznati sudionike s brojnim mogućnostima i prednostima koje nudi eTwinning portal i TwinSpace, pružiti sve relevantne informacije o tome kako pronaći partnere, osmisliti projekte i registrirati ih na eTwinning portalu, te ponuditi i pokazati širok spektar različitih web 2.0 alata, koji pridonose kvalitetnoj suradnji unutar eTwinning projekata.

slika1Organizatori trodnevnog seminara Dunja Babić iz Agencije za mobilnost i programe EU i članovi NSS-a Ozren Pavlović Bolf, Ana Kunović i Jelena Goričanec u suradnji sa izvanrednim predavačima priredili su niz zanimljivih, poučnih i nadahnjujućih radionica od kojih su neke već i prije samog početka svojim nazivom zaintrigirale mnoge sudionike.

Slika2Prvi dan su predavači Arjana Blažić i Bart Verswijvel u svojoj radionici „eTwinning on the Beach“ sve sudionike poveli na nezaboravnu plovidbu do „Otoka s blagom“ (Treasure Island) gdje su sudionici imali priliku otkriti i isprobati različite web 2.0 alate.

Primjer dobre prakse sudionici su mogli vidjeti u prezentacije kolege iz Latviije Edgarsa Bajarunsa na temu „Innovative Social Science Teaching“ .

Drugi dan su održane paralelne radionice prožete daškom čarolije.

Arjana Blažić je uz pomoć svog vrijednog asistenta Barta Verswijvela održala magičnu radionicu pod nazivom „A little bit of magic with collaboration tools“ u kojoj su sudionici bili očarani nizom interaktivnih aktivnosti, te su rado svi zajedno zapjevali karaoke i zasigurno će im u sjećanju ostati čuvena pjesma Queena „Don’t Stop Me Now“, jer su se za to pomno pobrinuli Arjana i Bart snimivši čuveni Magical eTwinning Lib Dub 1 & 2 .

Slika3Slika4

Lidija Kralj održala je radionicu „Desktop & TwinSpace“ u kojoj je sudionicima predstavila slika5jedno sigurno online okruženje za eTwinning suradnju. Sudionici su imali priliku sami isprobati mogućnosti koje im nudi TwinSpace.

Nakon upoznavanja s TwinSpace-om Lidija Kralj, poznata i kao Zondle Guru, sudionike je uvela u zabavni i poučni svijet Zondle igara i pokazala da je učenje itekako moguće postići Slika6kroz igru i zabavu. Sudionici su vrijedno osmislili svoje kratke Zondle igrice i na kraju zaigrali i Zondle Team Play.

Čarolija se nastavila i u poslijepodnevnim satima odlaskom u obilazak grada Dubrovnika. Sudionici su dobili brojne vrijedne informacije o povijesti grada, vidjeli neke od znamenitosti i čuli zanimljive priče domaćeg stanovništva.

Druženje sudionika nastavilo se u ugodnoj atmosferi uz večeru i glazbu u jednom restoranu smještenom nadomak luke.

Treći dan započeo je uvodnom prezentacijom Massimiliana D’Innocenza (IT NSS) pod nazivom „Project Management“ . Sudionici su dobili glavne smjernice o tome kako pronaći partnere, osmisliti projekt i registrirati ga. Nakon toga je krenula potraga za potencijalnim partnerima, te su se iz mnoštva oluja ideja iskristalizirali brojni vrijedni projekti koji su isti dan registrirani na eTwinning portalu.

slika16Kao što je poznato sve što je lijepo kratko traje, pa tako je i ovom iznimno vrijednom seminaru ubrzo došao kraj. Očarani i puni dojmova sudionici su se tokom dana uputili prema svojim domovinama i zasigurno će još dugo pričati o stečenim iskustvima, hvalevrijednim i „čarobnim“ predavačima, te odličnoj i uspješnoj organizaciji cjelokupnog događaja.

eTwinning projekt „Sustainable Energy

$
0
0

– Clean Energy for the Future“

iva_naranđa

Iva Naranđa

Nacionalna nagrada Comet i europska oznaka kvalitete

OŠ Vladimira Nazora, Pribislavec školske godine 2012./2013. po prvi puta je sudjelovala u eTwinning projektima. S puno entuzijazma krenuli su u projektne aktivnosti i suradnju s LOGO-PROJEKTAeuropskim partnerima. Učiteljica informatike Iva Naranđa odabrala je projekt Sustainable Energy – Clean Energy for the Future i pokrenula sve aktivnosti na navedenom projektu. Prva nagrada za uloženi trud i rad stigla je sredinom listopada 2013. kada je Nacionalna služba za podršku iz Agencije za mobilnost i programe EU dodijelila Oznaku kvalitete (Quality Label) učiteljici informatike Ivi Naranđi za rad na eTwinning projektu Sustainable Energy – Clean Energy for te Future. Ubrzo nakon toga, krajem listopada 2013. nagrađena je i Europskom oznakom kvalitete (European Quality Label – EQL) koju dodjeljuje Središnja služba za podršku eTwinning projektima iz Brisela što potvrđuje da je rad škole, učiteljice i učenika OŠ Vladimira Nazora, Pribislavec prepoznat kao izvrstan na europskoj razini. No, tu nije bio kraj nagradama. Na eTwinning konferenciji održanoj 15. studenog 2013. u Zagrebu učiteljici informatike Ivi Naranđi dodijeljena je Nacionalna nagrada COMET 2013 za najbolji eTwinning projekt u kategoriji viši razredi osnovne škole.

Učenici koji su sudjelovali u projektu polaznici su izborne nastave informatike šestog, sedmog i osmog razreda te dodatne nastave engleskog jezika. Radom na projektu osim upoznavanja obnovljivih izvora energije naučili su koristiti neke Web 2.0 alate te su unaprijedili znanje engleskog jezika, s naglaskom na izrazima vezanim za obnovljive izvore energije.

Projekt Sustainable Energy – Clean Energy for the Future promovira važnost korištenja obnovljivih izvora energije (Sunca, vode, vjetra i biomase). Ciljevi projekta bili su prikupiti i razmjeniti informacije o obnovljivim izvorima energije, objasniti njihove osnove na jednostavan i lako razumljiv način. Učenici su izradili edukativne i dokumentacijske materijale u kojima su prikazali korištenje obnovljivih izvora eneKONFERENCIJArgije s posebnim naglaskom na svoju zemlju i podijelili informacije s europskim vršnjacima a kreirali su i edukativno-zabavne materijale u obliku online igara koje su rješavali svi partneri. Održana je videokonferencija s partnerima iz Španjolske, provedena online anketa s europskim vršnjacima a dio aktivnosti na projektu posvećen je obilježavanju Međunarodne godine suradnje na području voda 2013. kada su kreirani edukativni materijali i posteri. Rezultat projekta su kreativni edukativni materijali za daljnje korištenje u obrazovanju za okoliš i podizanje svijesti o važnosti održive energije za sve europske građane.

Blog na TwinSpaceu prikazuje sve aktivnosti a paralelno s time učiteljica Iva Naranđa kreirala je i školsku internetsku stranicu projekta. Projekt je predstavljen svim učenicima škole povodom eTwinning tjedna o čemu je napravljen kratak film te objavljen članak na CARNetovom Portalu za škole.

Projekt je bilo jednostavno uklopiti u nastavni plan i program informatike. U godišnjem planu i programu iz informatike za šesti razred osnovne škole nalazi se cjelina Internet u kojoj učenici savladavaju osnove pronalaženja informacija na internetu te cjelina Izrada prezentacija u kojoj učenici ovladavaju MS PowerPointom što je bilo lako primjenljivo i korisno u projektu. U godišnjem planu i programu iz informatike za sedmi i osmi razred osnovne škole planirani su projektni zadaci koji učenicima omogućuju proširivanje i povezivanje informacijsko-komunikacijskih vještina i upoznavanje s Web 2.0 alatima što je bilo učinjeno radom na materijalima za ovaj projekt.

Učenici su imali aktivnu ulogu u svim koracima realizacije projekta. Pružena im je mogućnost da sami osmisle i predlože aktivnosti. Sami su predlagali Web 2.0 alate koje bi DOBITNICI NAGRADE COMETmogli koristiti u projektnim aktivnostima te su pojedini učenici održali radionice na satovima informatike na kojima su ostale učenike upoznali s odabranim Web 2.0 alatom. Nadalje, učenici su samostalno istraživali o temi projekta i pronašli obitelj u selu spremnu na suradnju te je intervjuirali. Dio učenika sudjelovao je u videokonferenciji s europskim vršnjacima a dio u pripremi i provođenju obilježavanja eTwinning tjedna u Školi i tom prigodom prezentiralo projekt. Jedna učenica sudjelovala je u pripremi pitanja za zajedničku online anketu s europskim partnerima. Učenici su sudjelovali u obilježavanju Međunarodne godine suradnje na području voda 2013. izradom plakata, online anketom i izradom edukativnih materijala.

Sudjelovanje u ovom projektu potaklo je kod učenika razvoj komunikacijskih vještina na materinjem i stranom jeziku te vještina uporabe informacijsko-komunikacijske tehnologije. Učenici su povezivanjem s europskim vršnjacima stekli dodatna znanja o obnovljivim izvorima energije, Web 2.0 alatima te proširili vokabular engleskog jezika. Kod učenika je podignuta svijest o potrebi za korištenjem obnovljivih izvora energije te su osviješteni o različitostima u prikladnosti korištenja određenog obnovljivog izvora energije u pojedinim zemljama, ovisno o geografskim predispozicijama. Spoznajom o tim različitostima prihvatili su ideju o nužnosti zajedničkog djelovanja prema porastu udjela korištenja obnovljivih izvora energije naspram neobnovljivih, ne samo za europske građane već i cjelokupno čovječanstvo.

Ex-post evaluacija projekta provedena je metodom online upitnika među učenicima te je pokazala zadovoljstvo učenika provedenim aktivnostima (dobro planirane aktivnosti, nije bilo odstupanja od najavljenog, ispunjeni su očekivani rezultati, motivacija za rad na idućim eTwinning projektima, stečeno znanje mogu koristiti u životu), prijedloge za moguća poboljšanja projekta (kreiranje modela elektrana, terenska nastava – posjet hidroelektrani, vjetroparku, solarnom polju…), teškoće u realizaciji projekta (slaba informatička opremljenost škole, nedovoljno znanje engleskog jezika) i što se učenicima najviše svidjelo (tema, videokonferencija, primjena Web 2.0 alata, timski rad, suradnja s europskim vršnjacima, mogućnost predlaganja vlastitih ideja…).

Diseminacija projekta realizirana je predstavljanjem projekta u Školi povodom eTwinning tjedna, člancima na CARNetovom Portalu za škole u rubrici Vijesti iz škola, prezentacijom projekta na Učiteljskom vijeću Škole i člancima u lokalnim medijima.

Uz učiteljicu informatike Ivu Naranđa, u projektu su sudjelovale učiteljica engleskog jezika Silvija Đuran i učiteljica likovne kulture Blaženka Križan. Osim OŠ Vladimira Nazora, Pribislavec, Hrvatsku je u projektu predstavljala i II. osnovna škola Čakovec s učiteljicom engleskog jezika Brankom Lamza koja je također nagrađena Europskom oznakom kvalitete. Partneri u projektu bile su škole iz Italije, Španjolske, Poljske, Francuske, Turske i Hrvatske.

Nov pristup, razvijanje europske svijesti, unaprjeđenje uporabe informacijsko-komunikacijske tehnologije, bolje upoznavanje stranih jezika, razmjena znanja i ideja te mogućnost predstavljanja vlastite zemlje, zavičaja, mjesta i škole partnerima širom Europe neupitne su prednosti eTwinning projekata čije će se provođenje u OŠ Vladimira Nazora, Pribislavec nastaviti.

LINKOVI:

  1. http://www.os-vnazor-pribislavec.skole.hr/etwinning?news_hk=5601&news_id=915&mshow=1118#mod_news
  2. http://new-twinspace.etwinning.net/web/p84819/welcome
  3. http://www.mobilnost.hr/nio.php?o=609

Uključivanje roditelja u rad odgojno – obrazovne skupine

$
0
0

mateaG_andrijanaVJ

Matea Galinec i Adrijana Višnjić Jevtić

IMG_0002 (464x640)Pozitivno iskustvo stečeno u Programima za cjeloživotno učenje, potaklo je odgojitelje na uključivanje u nove projekte. Platforma eTwinning pokazala se kao dobar odabir za otkrivanje novih ideja, kontakata i pokretanje novih projekata. Odgojitelji i djeca waldorfske skupine Sunčeka, Dječjeg vrtića Čakovec uključili su se u nekoliko projekata koji se svojim sadržajem uklapaju u kurikulum skupine. Jedan od projekata od samog početka pobudio je velik interes kod djece, riječ je o projektu „Mascots exchanges“ koji uključuje partnere iz Poljske, Rumunjske, Francuske, Španjolske, Grčke, Latvije, Nizozemske, Turske, Velike Britanije i Hrvatske. Zanimljivost projekta je i to što on uključuje djecu različitih dobnih skupina – od djece rane i predškolske dobi, pa sve do djece u završnim razredima primarnog obrazovanja.

20141022_111108 (640x360)Projekt je osmišljen na način da svaka od zemalja partnera u njemu sudjeluje sa svojom lutkom koja će putovati u ostale zemlje i na taj način prenositi kulturu, način života, tradiciju i jezik određene zemlje. Lutka („maskota“) po povratku u svoju zemlju „donosi“ iskustva koja se djeci predstavljaju kroz fotografske i video zapise, crteže, stihove i ostale vidove dokumentacije. Kroz godinu „maskote“ će posjetiti 5 zemalja.

Sunčica je lik lutke koja je iz Dječjeg vrtića Čakovec, PO „Cipelica“, poslana na putovanje u IMG_0003 (640x470)Poljsku. Istovremeno iz Poljske je stigla Ginger – vjeverica. Djeca su, jednako kao i odgojitelji Ginger dočekali s veseljem i znatiželjom. Nekoliko dana Ginger je boravila u grupi gdje je sudjelovala u svim aktivnostima djece od onih životno-praktičnih do onih istraživačkih, tjelesnih, smiboličkih igara djece. Ginger je postala dio grupe. Kao gošća prisutna je bila u šetnjama, posjetima muzeju, knjižnici, trgovini te su sve aktivnosti dokumentirane kako bismo djeci u Poljskoj približili način života djece u Čakovcu.

Djeca su se toliko povezala s lutkom da su o njoj razmišljali kao o novom članu skupine. Zaključila su kako nije pristojno da Ginger ostaje u vrtiću preko noći sama te su predložili da je povedu svojim kućama. Samostalno su odredili kriterije i redoslijed obitelji u kojima će boraviti Ginger. Kako bi bili sigurni da je redoslijed pravedan, organizirali su demokratsko glasovanje. Tako su suradnjom i kooperativnošću u igri napravili listu udomitelja Ging20141027_110156 (360x640)er. Premda su roditelji od početka bili upoznati s projektom koji se provodi u skupini, tek dolaskom Ginger u svaku obitelj postali su svjesni da je potrebno i njihovo uključivanje u realizaciju projekta. Svakog dana Ginger je boravila kod jednog djeteta koje juje nastojalo uključiti u sva obiteljska događanja. U ovoj fazi projekta roditelji su samoinicijativno počeli dokumentirati aktivnosti u koje su uključivali Ginger. Uz to, počeli su osmišljavati vrijeme koje će Ginger provesti u obitelji. Tako je Ginger posjetila grad Varaždin i tržnicu, kosila travu, sudjelovala u društvenim igrama obitelji, šetnjama, posjetu knjižnici. Organizirani su joj izleti, sudjelovala je na proslavama rođendana. Zajedničko provedeno vrijeme unutar obitelji dobilo je novu dimenziju i kvalitetu. Roditelji su potvrdili kako bi pojedine aktivnosti vrlo teško realizirali bez poticaja lutke Ginger, te su zaključili kako je ovakav vid aktivnosti pozitivan i dobar motivator ne samo za djecu i odgojitelje, nego i za čitave obitelji. Roditelji su svojim prihvaćanjem Ginger, djeci pokazali da poštuju aktivnosti koje djeca smatraju važnim, te tako doprinijeli razvoju dječjeg samopouzdanja i samosvijesti.

Tij20141105_111543(640x360)ekom projektnih aktivnosti pojavilo se mnogo prilika za suradnju između roditelja i odgojitelja. Odgojitelji su dobili priliku roditeljima pokazati različite načine učenja djece, dok su roditelji direktno utjecali na smjer i razvoj aktivnosti u skupini. Aktivnosti koje su se provodile u domovima djece pokazale su različite kulturne i vrijednosne orijentacije obitelji, te na taj način doprinjele razvoju tolerancije i poštovanja prema različitosti u skupini.

Prikupljena dokumentacija dostupna je djeci kako bi mogla revidirati stečena iskustva i razmijeniti svoje doživljaje. Dio dokumentacije pretvoren je u „Dnevnik putovanja Ginger“ i poslan s njome nazad u Poljsku.

Premda je jedno vrijeme Ginger bila dio skupine, djeca su od početka razumjela da je ona samo u gostima i da će se jednog dana vratiti kući u Poljsku.

Svi zajedno, djeca, roditelji i odgojitelji čekaju novog gosta. Njegovo je ime Dino i dolazi iz Rumunjske.

eTwinningom do stručnog usavršavanja u Portugalu

$
0
0

suzana_mesic 

Suzana Mesić

clip_image002[7]U portugalskom gradiću Guimarães je u organizaciji Agencije za mobilnost i programe EU u suradnji s portugalskim Ministarstvom znanosti i obrazovanja od 06. do 09. studenog 2014. godine održana međunarodna eTwinning radionica profesionalnog usavršavanja na temu „Closing the Gap between Family and School: The role of Digital Technologies“.

Radionici je prisustvovalo 120 sudionika iz 25 europskih zemalja, a Hrvatsku je predstavljao tim od četiri učiteljice:

Sanja Dam, učiteljica razredne nastave iz zagrebačke Osnovne škole Trnsko;
Josipa Blagus, učiteljica produženog boravka iz Osnovne škole Bukovac, Zagreb;
Suzana Mesić, učiteljica engleskog jezika iz Osnovne škole Vinica kraj Varaždina te
Ivana Rupić, učiteljica likovne kulture zaposlena u Osnovnoj školi Jurja Šižgorića, Šibenik.

Kandidati su birani prema kvaliteti napisane prijave u tiskanom i digitalnom obliku koju su povezali s idejama u budućim eTwinning projektima.

Radionica je bila namijenjena odgajateljima, učiteljima i stručno-pedagoškoj službi, a naglasak organiziranih predavanja i radionica bio je na učinkovitijem uključivanju škola u eTwinning projekte te uspješnijem povezivanju istih s obiteljima kroz uporabu digitalne tehnologije.

Sadržaji su bili umjereni na:

  1. Važnost i značenje eTwinning zajednice (eTwinning: a new way to look at school), sprečavanje internet nasilja (Delete Cyberbullying)
  2. Povezivanje škola i obitelji upotrebom društvenih mreža (Connecting schools to families through social media)
  3. Predstavljanje uspješnih eTwinning projekata (eTwinning: School & family collaboration examples).

Radionice su organizirane u četiri radne skupine kroz upotrebu 2.0 digitalnih alata za unapređenje nastave. Svi sudionici sudjelovali su u sve četiri radionice.

clip_image010 Radionica na temu „QR code an easy way to collect history“ upoznala nas je s terminom QR-quick response te upotrebom mobilne aplikacije za brže i lakše prikupljanje podataka. Aktivnosti uz upotrebu QR code alata odradili smo u obliku aktivnosti lov na blago upoznajući grad. Unutar radionice prezentiran je alat Thinglink za izradu interaktivne karte.

clip_image012 clip_image014

clip_image016 Na radionici „Students response tools for mobile age“ upoznali smo alat Kahoot za izradu interaktivnog kviza u kojem sudionici odgovaraju na pitanja uz pomoć mobilnih uređaja. Također smo imali priliku isprobati samostalno izraditi kviz.

Radionica „Making ripples – creating more impact with your eTwinning project“s upoznala nas je s mogućnostima poboljšanja budućih eTwinning projekata širenjem informacija o eTwinning zajednici te uključujući školu, ravnatelja, timove učitelja, obitelji, lokalnu zajednicu i medije u provedbu i diseminaciju projekata.

“Learning Science in Secondary Education using ‘Flipped Learning’ methodology and tablets” bila je posljednja radionica na kojoj je objašnjena metoda rada u nastavi kemije primjenom obrnute učionice te mogućnosti uporabe alata u ostalim nastavnim predmetima. Predavači su bili eTwinning ambasadori i članovi Nacionalne i Centralne službe za podršku eTwinningu iz Portugala i Belgije. Aktivnosti radionice financirane su u okviru programa Erasmus+, eTwinning od strane Europske unije, a preko Agencije za mobilnost i programe EU. Sve aktivnosti radionice uspješno su provedene. Sudionici su imali priliku aktivno sudjelovati u svim sadržajima. Omjer radnih, društvenih i neformalnih aktivnosti bio je vrlo dobro izbalansiran. Sudionici su bili povezani i aktivni u sadržajima svih radionica.

clip_image018 clip_image020 clip_image022

Svim sudionicima bio je osiguran smještaj u Hotel de Guimarães. Organiziran je obilazak grada Porto uz turističkog vodiča te večeru i fado, tradicionalnu portugalsku glazbu.

Agencija za mobilnost i EU programe ovih je dana raspisala natječaj za novi krug usavršavanja unutar programa eTwinning zajednice. Svim budućim prijaviteljima mnogo sreće u ispunjavanju prijavnih obrazaca te, naravno, u konačnom odabiru sudionika.

* Ova publikacija je ostvarena uz financijsku potporu Europske komisije. Ova publikacija odražava isključivo stajalište autora publikacije i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.

clip_image002 clip_image004 clip_image006


eTwinning projekt E-waste – What Can Citizens Do?

$
0
0

iva_naranđa

Iva Naranđa

II. osnovna škola Čakovec provodi eTwinning projekte od 2011. godine, te je do sada nagrađena s petnaest Nacionalnih oznaka kvalitete koje dodjeljuje Nacionalna služba za podršku iz Agencije za mobilnost i programe EU i sedam Europskih oznaka kvalitete koje dodjeljuje Središnja služba za podršku iz Brisela. Aktivnosti na eTwinning projektima rezultat su izvrsne suradnje učiteljice engleskog jezika Branke Lamza koja je uključila našu školu u eTwinning zajednicu i učiteljice informatike Ive Naranđa.

Početkom ove školske godine uspješno je dovršen eTwinning projekt E-waste – What Can Citizens Do? a tri države sudionice, Hrvatska, Rumunjska i Portugal, nagrađene su s ukupno četiri Europske oznake kvalitete. Otprilike tri mjeseca nakon toga odlučile smo provjeriti je li provedeni projekt ostavio trajni trag u ponašanju naših učenika prema e-otpadu iz njihovih kućanstava. Zanimalo nas je koliko učenika sada smatra da pravilno postupa s e-otpadom iz svojih kućanstava i jesu li tako s njime postupali i prije provođenja ovog projekta. Željele smo ispitati koliko je naš projekt bio efikasan i jesmo li doista potakle učenike na promišljanje i promjenu ponašanja u njihovim životima i obiteljima te samim time lokalnoj zajednici. Kako bi došle do odgovora, provele smo anketu među našim učenicima sudionicima projekta.

Za analizu rezultata koristio nam je i inicijalni upitnik proveden na početku projekta među Slika1učenicima 4.a i 4.b razreda II. osnovne škole Čakovec koji smo provele kako bi ustanovile inicijalno stanje i dobile uvid u to jesu li učenici već upoznati s pojmom e-otpada. Rezultati ovog inicijalnog upitnika su pokazali opravdanost provođenja projekta o ovoj temi jer je od 32 učenika samo njih 7 odgovorilo da je već čulo za e-otpad.

Slika 1. Inicijalno stanje u 4. razredu

Nakon završetka projekta, sredinom prosinca 2014. provedena je anketa među učenicima II. osnovne škole Čakovec kako bi se vidjelo koliko je projekt utjecao na promjenu ponašanja učenika prema postupanju s e-otpadom. Obuhvaćeno je 54 učenika koji su prethodne školske godine, 2013./2014. sudjelovali u projektu i koji su još uvijek u osnovnoj školi, dakle učenike petog i osmog razreda školske godine 2014./2015. Iz rezultata može se zaključiti da je provođenje projekta na temu e-otpada bilo opravdano te da je projekt ostvario pozitivan učinak na odnos učenika prema e-otpadu.

 

Slika2

Slika 2. Rezultati ankete provedene među učenicima petog razreda tri mjeseca nakon završetka projekta

 

Slika3Slika 3. Rezultati ankete provedene među učenicima osmog razreda tri mjeseca nakon završetka projekta

 

Slika4Slika 4. Rezultati ankete provedene među učenicima petog i osmog razreda tri mjeseca nakon završetka projekta

Snimanje inicijalnog stanja na početku provođenja projekta i ispitivanje završnog stanja nakon provedenog projekta smatramo korisnim i dobrim pokazateljem učinkovitosti projekta te se u idućim projektima tome namjeravamo još više posvetiti.

O projektu

logo-projekta-e-wasteProjekt E-waste – What Can Citizens Do? skrenuo je pozornost na sveobuhvatnost društvenog, ekološkog i ekonomskog aspekta e-otpada, globalnog izazova i podcijenjenog ekološkog problema. Radeći na ovom projektu posebno smo razmotrili mogućnosti smanjenja, ponovnog korištenja i recikliranja e-otpada. Ciljevi projekta bili su dijeljenje informacija o e-otpadu, objasniti i približiti osnove društvenih, ekoloških i ekonomskih aspekata e-otpada i razmotriti mogućnosti za smanjenje, ponovno korištenje i recikliranje e-otpada te podići svijest učenika, njihovih roditelja i lokalne zajednice o problemu e-otpada i potaknuti ih na odgovorno ponašanje s njime.

Nakon početnog predstavljanja škola partnerima, radni postupak sastojao se od četiri koraka. Prvi korak obuhvaćao je istraživanje učenika o temi projekta i izradu materijala koji na jednostavan i lako razumljiv način objašnjavaju društvene, ekološke i ekonomske aspekte e-otpada te su se učenici pri tome posebno osvrnuli na svoju zemlju. Iako naveden kao prvi korak, ove aktivnosti mogle su se provoditi tijekom cijelog projekta, nikada nije kasno za izradu korisnih materijala na temu projekta. Drugi korak bila je priprema i provedba zajedničkog online upitnika o tome koliko sudionici projekta znaju o e-otpadu i mogućnostima njegova smanjenja, ponovne upotrebe i recikliranja. Ovaj korak je zahtijevao visoku razinu suradnje i koordinacije aktivnosti projektnih partnera. Treći korak bio je posvećen Svjetskom danu zaštite okoliša (World Environment Day – WED), 5. lipnju 2014. i UN Desetljeću obrazovanja za održivi razvoj (2005. – 2014.) što smo također obilježili zajedničkim aktivnostima. Posljednji, četvrti korak bila je naknadna evaluacija projekta koja se provela putem online upitnika među sudionicima projekta.

Tijekom svih projektnih aktivnosti uspješno je ostvarena suradnja s partnerskim školama. Najprije su svi partneri predstavili svoju školu, mjesto i državu a zatim su se posvetili samoj temi projekta. Učenici su bili aktivni u svim fazama projekta: istraživanju teme i izradi kreativnih edukativnih materijala za daljnju uporabu u obrazovanju za okoliš za što su koristili MS PowerPoint i nekoliko Web 2.0 alata (Glogster, Pixton, Storybird, Voki, ProProfs games, Zondle, Wordle, Gickr, Bubbl.us), pripremi i provođenju zajedničke online ankete koja predstavlja primjer izvrsne suradnje s partnerima te ekološkim akcijama koje su organizirane u sklopu projekta. Krajem ožujka održan je Skype susret s partnerima iz Portugala. Za ovaj susret učenici iz Hrvatske i Portugala pripremili po pet pitanja o e-otpadu te se natjecali u rješavanju kviza i uz to nešto naučili, zabavili se i bolje upoznali. Za učenike sedmog i osmog razreda organizirana je integrirana nastava engleskog jezika i informatike „E-waste story“ na kojoj su učenici najprije pogledali film o e-otpadu i primjer kratke priče na engleskom jeziku te nakon toga upoznali Web 2.0 alat Storybird i zatim imali zadatak osmisliti i napisati kratku poučnu priču na engleskom jeziku s temom e-otpad i kreirati slikovnicu.

Povodom obilježavanja Dana planeta Zemlje u travnju 2014. je u II. osnovnoj školi Čakovec organizirano predavanje za učenike sedmog razreda o električnom i elektroničkom otpadu koje je održao g. Saša Avirović, dipl.ing.građ., voditelj tehničkog sektora Gradskog komunalnog poduzeća Čakom te ih ujedno informirao o novostima u primjeni modernih tehnologija pri zbrinjavanju e-otpada. II. osnovna škola Čakovec priključila se nacionalnoj akciji Zelena čistka u sklopu koje je od 22. do 30. travnja 2014. organizirano prikupljanje električnog i elektroničkog otpada u dvorištu škole. Akcijom prikupljanja e-otpada željeli smo podići svijest kod učenika i njihovih roditelja o tome da odlaganjem predmeta koji nam više nisu potrebni na za to predviđena mjesta olakšavamo njihovu ponovnu uporabu i sprečavamo zagađenje planeta otpadom. Sličnim akcijama pridružile su se i partnerske škole iz drugih zemalja, svaka u suradnji sa svojom lokalnom zajednicom, što je osim primarnog cilja zadanog samom akcijom, imalo još jedan pozitivan učinak a to je razmjena ideja i iskustava u organiziranju i provođenju sličnih akcija u raznim dijelovima Europe. Svjetski dan zaštite okoliša također je obilježen zajedno s partnerima iz europskih zemalja provedbom raznih akcija u školama i lokalnoj zajednici a aktivnosti su prijavljene na stranici WED-a. U holu naše škole prikazana je prezentacija koju su za ovu priliku izradile učenice osmog razreda. Učenici sedmog razreda na satu informatike izradili su Prezije na teme vezane uz Svjetski dan zaštite okoliša, održivi razvoj, smanjivanje ugljičnog otiska i e-otpada. Za učenike četvrtih razreda polaznike izvannastavne aktivnosti Informatika pripremljene su online igre vješala, osmosmjerke i slagalice tematski vezane za WED.

Partneri iz Litve proširili su područje interesa sudionika projekta na još jedan aspekt e-otpada povezujući ga s umjetnošću što je i učenike iz Hrvatske potaklo da istraže povezanost e-otpada i umjetnosti te su pronašli zanimljive ideje hrvatskih, ali i stranih umjetnika. Fleksibilnost eTwinning projekata i mogućnost dodavanja aktivnosti koje nisu bile najavljene i planirane na samom početku projekta, smatramo izuzetno dobrodošlim jer često ideje dolaze upravo tijekom rada i suradnje s partnerima.

Sredinom rujna 2014. godine projekt je priveden kraju objavljivanjem zajedničke online brošure „E-waste and I“ u čijoj pripremi su sudjelovale škole iz sedam država partnera na projektu: Francuska, Portugal, Rumunjska, Turska, Litva, Poljska i Hrvatska.

eTwinning projekt E-waste – What Can Citizens Do? osnovali su krajem siječnja 2014. Iva Naranđa iz II. osnovne škole Čakovec, Hrvatska i Karim Fattoum iz Collège Victor Hugo de Narbonne, Narbonne, Francuska. Branka Lamza iz II. osnovne škole Čakovec polazila je edukaciju Obrazovanje za održivi razvoj u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje te se vrlo rado pridružila projektu. Radni jezik projekta bio je engleski a dob učenika sudionika projekta 8 do 15 godina. Uvid u sve aktivnosti na projektu mogu se dobiti na njegovom TwinSpaceu a paralelno s njime kreirana je i web-stranica projekta na školskom webu na kojoj je rad na projektu približen hrvatskoj javnosti.

Naknadna evaluacija projekta pokazala je da su aktivnosti bile dobro planirane i provedene a posebno zadovoljstvo predstavlja podatak da čak 83,67% sudionika projekta smatra da je radeći na projektu steklo znanja koja će moći koristiti u životu te da 72,45% sudionika ovo iskustvo osjeća kao motivirajuće za rad na idućim eTwinning projektima. Kao prijedloge za poboljšanje projekta sudionici su naveli posjet odlagalištu e-otpada, veći broj uključenih država i učenika te aktivnije korištenje društvenih mreža.

Iz svega navedenog može se zaključiti da je ostvaren glavni cilj projekta: učenici, njihovi roditelji i lokalna zajednica osviješteni su o problemu e-otpada i potaknuti na odgovorno ponašanje s njime.

Na kraju, spomenimo i to da je eTwinning projekt E-waste – What Can Citizens Do? prema rang listi prijava za nagradu COMET za najbolje eTwinning projekte u školskoj godini 2013./2014. u kategoriji viši razredi osnovne škole dobio samo jedan bod manje od pobjedničkog projekta.

eTwinning projekti kao faktor motivacije u nastavi njemačkog

$
0
0

darija_smolcic

Darija Smolčić

Sažetak

Posljednjih godina postalo je puno zahtjevnije predavati njemački kao 2.strani jezik u općoj gimnaziji, odnosno znatno je teže motivirati učenike za postizanje očekivanih obrazovnih ishoda no prije. Jedan od uzroka je taj da su nove generacije učenika okrenute medijima i društvenim mrežama čije korištenje pretpostavlja poznavanje engleskog jezika, tako da zbog svakodnevne izloženosti engleskom jeziku učenici lakše i brže nauče engleski nego druge jezike u čije svladavanje treba uložiti veći napor. Stoga su potrebni novi pristupi podučavanju kako bi se povećala motivacija za učenje drugog stranog jezika i ostvarili očekivani obrazovni ciljevi. U ovom tekstu bit će riječi o uvrštavanju eTwinning projekata u nastavu njemačkog jezika i postignutim rezultatima.

U gimnazijama je obvezno učenje dvaju stranih jezika. Najveći dio učenika (uz malobrojne iznimke) uči engleski kao prvi strani jezik, a drugi jezik može izabrati kao nastavljački (ako ga je učenik već učio u OŠ) ili početni jezik. Drugi strani jezik zastupljen je u općim gimnazijama satnicom od 2 sata tjedno, dok prvi strani jezik učenici imaju 3 sata tjedno. Posljednjih godina upisna situacija u većini škola je takva, da većina učenika uz engleski kao 1. jezik njemački odabire kao 2. jezik (nastavljački) ili 2. jezik (početni), dok je vrlo mali broj učenika koji njemački nastavljaju učiti kao 1. strani jezik. Razlog tomu je potpuno nestajanje njemačkog kao prvog stranog jezika u osnovnim školama, što je rezultat nepostojanja nacionalne strategije planiranja zastupljenosti stranih jezika u školama kao i zanemarivanja ove negativne tendencije od strane nadležnih ustanova iako na nju godinama upozoravaju škole, struka i udruge profesora stranih jezika. Hrvatska kao zemlja orijentirana na turizam kao vodeću gospodarstvenu granu svakako ne bi trebala zanemariti važnost učenja stranih jezika kao što su njemački, talijanski, španjolski, francuski, kao i ostalih jezika zemalja čiji građani posjećuju našu zemlju.

Prema mom iskustvu, posljednjih godina postalo je puno zahtjevnije predavati njemački kao drugi strani jezik u općoj gimnaziji, odnosno puno je teže postići očekivane obrazovne ishode. Uzroci su sljedeći: nove generacije učenika okrenute su novim medijima i društvenim mrežama čije korištenje pretpostavlja poznavanje engleskog jezika. Zbog svakodnevne izloženosti engleskom jeziku učenici ga lakše i brže uče nego druge jezike u čije svladavanje treba uložiti veći napor. Velik dio učenika (i njihovih roditelja) čak smatra da im nije niti potreban neki drugi strani jezik, jer „danas svi govore engleski“. Vjerujem da se kolege koje predaju njemački u jezičnim gimnazijama ne susreću s tim problemom, jer je za očekivati da tu vrstu gimnazija upisuju visokomotivirani učenici koji se kasnije vide u tom području djelovanja. Međutim, za većinu učenika u općim gimnazijama ( koje čine većinu gimnazija u RH), njemački (ili neki drugi jezik osim engleskog) samo je jedan od 15 ili 16 predmeta kojega treba „odraditi“. Stoga je već neko vrijeme nužno razvijati posebne strategije kako bi se povećala motivacija za ovaj predmet . Nove, zahtjevne generacije učenika, naviknute na raznolike medije, traže drugačiji pristup, raznolikost u nastavi i nove izvore. Uz fond nastave od 2 sata tjedno to predstavlja pravu bitku s vremenom i čini se nemogućom misijom. Koje nastavne metode mogu potaknutu motivaciju učenika i olakšati postizanje očekivanog obrazovnog ishoda? Poznato je da na motivaciju utječu kako interni tako i eksterni faktori. Interni faktori motivacije vrlo su različiti i ovise o individualnom iskustvu učenika i njegovoj osobnosti ( npr. postojanje pozitivne slike o sebi u svijetu kao faktor pozitivne motivacije ili strah od jezika kao faktor negativne motivacije.) Učenik je međutim, i dio socijalne grupe, te utjecaj na njegove stavove, što se tiče učenja stranog jezika vrše i obitelj, prijatelji i društvo. Osim toga, u eksterne faktore motivacije može se ubrojiti i samo okruženje učenja (npr. veličina grupe- razredi od 28 učenika sigurno ne doprinose povećanju motivacije učenika, kao niti velik broj obvezih predmeta i opsežna tjedna ukupna satnica učenika). Nastavnik također ima važnu ulogu u motivaciji učenika za predmet. Motivacija opada i ovisno o fazi nastavnog procesa. U nekim etapama teže je postići očekivani ishod, prije svega u fazi premošćivanja reproduktivnog znanja u produktivno.

Kako dakle, u uvjetima nedostatne eksterne, a često i interne motivacije, sa samo 2 sata tjedno ostvariti zahtijevane (i zahtjevne) obrazovne ishode kod učenika, a pri tom uvažiti i individualne interese svakog učenika? Prema mom iskustvu prva etapa u ostvarivanju obrazovnog cilja koja obuhvaća razine usvajanja znanja i razumijevanje ujedno je i faza u kojoj je relativno najlakše postići očekivani obrazovni ishod. Kod mojih učenika najosjetljiviju etapu predstavlja sljedeći korak koji vodi primjeni naučenog u konkretnoj situaciji. Ova faza obuhvaća proces koji pretpostavlja osobni angažman učenika, odnosno zahtijeva određeni trud učenika ( npr. rješavanje domaće zadaće kako bi se usvojio vokabular, uvježbavanje određenih struktura…. ). Kako bi se prevladao prijelaz k razini primjene učenik treba uložiti određen napor. Većina nastavnika mora se pomiriti s činjenicom da sve veći broj učenika to čini nerado . Kako potaknuti učenike na određene korake koji omogućuju premošćivanje prijelaza iz reproduktivnog znanja u produktivno (što je za strani jezik od najveće važnosti)? Rješenje za ovu fazu otkrila sam koristeći eTwinning.

Iako se u mojoj školi ICT tehnologija koristi već dugi niz godina, otvaranje učionice budućnosti opremljene Samsung tabletima omogućilo je njihovo redovito korištenje u nastavi i planiranje projekata u godišnjim planovima i programima. U početku sam u nastavi njemačkog jezika koristila mogućnost jednostavnog pristupa mnogobrojnim online vježbama gramatike i vokabulara. Korisne linkove s raznovrsnim tipovima vježbi sakupila sam na svojoj stranici na web stranici škole, kako bi im učenici mogli pristupiti i od kuće. Pri izboru ovakvog materijala za vježbu važno je da učenici mogu dobiti povratnu informaciju o postotku riješenosti i pogreškama koje su napravili.

Prvi eTwinning projekt na njemačkom jeziku započeli smo na fakultativnoj nastavi. Kako su učenici pokazali velik interes za temu germanizama u hrvatskom jeziku koja je obrađivana na redovnoj nastavi njemačkog jezika u 3. razredu, predložila sam im da započnemo projekt o toj temi na fakultativnoj nastavi koja se održavala jedanput tjedno za učenike 3. razreda.. Registrirali smo se na eTwinning platformi, prijavili projekt i pronašli partnere iz zemalja čiji jezici bi također mogli sadržavati veliki broj germanizama (Poljska, Mađarska, Češka) . Krajnji cilj projekta bio je napraviti usporednu tablicu germanizama koji su preuzeti u književni jezik zemalja sudionica. Prvi puta smo koristili razne alate ( Google Tabs, Padlet, Linoit, testmoz, Picturetrail……), komunicirali putem chata, Skypa, snimili video …. Projekt je uspješno završen i dobio je nacionalnu oznaku kvalitete. Ove školske godine eTwinning projekte uvrstila sam u godišnji plan za njemački jezik u redovnu satnicu, i to u 1. razredu u sklopu cjeline Hobiji i slobodno vrijeme, a u 2. razredu uz temu Odjeća i moda. U 4. razredu projekt se radi dijelom u redovnoj nastavi, a dijelom u sklopu fakultativne nastave u okviru teme Škola i školski sustav. Učenici su na početku projekata dobili informaciju o projektnim zadacima koje trebaju izvršiti i načinu na koji će njihov rad na projektu biti vrednovan. Zainteresiranost i motiviranost učenika nadmašili su moja očekivanja. Projekti su stvorili izuzetno dobru radnu klimu u razredima, atraktivnost radnih zadataka i raznolikost alata učinila je učenje ugodnim, tijekom rada na zadacima i u komunikaciji s vršnjacima (putem chata, na eTwinning profilima) učenici su bez uobičajenog napora usvojili vokabular i uklonili strah od jezika, te na taj način stekli samopouzdanje u daljoj komunikaciji. Projekti zahtijevaju suradnju među učenicima, ali traže i autonomiju pri rješavanju zadataka, jer svatko preuzima odgovornost za svoj dio zadatka. Planirana je upotreba različitih alata (osim gore navedenih, ove smo godine koristili fotobabble, radili online ankete, a planiramo i održavanje video- konferencije).

Na koji način su eTwinning projekti pozitivno djelovali na povećanje motivacije kod učenika? Navest ću neke moguće razloge:

  • učenici stječu nova i raznolika znanja na zanimljiv i nov način ( usavršavaju se sve 4 vještine značajne za strani jezik, upoznaje se kultura i civilizacija drugih zemalja, razvijaju informatičke kompetencije)
  • učenici imaju jasnu predodžbu o tomu što se od njih traži i sami mogu procijeniti svoj napredak u stjecanju novih kompetencija, kako jezičnih, tako i informatičkih
  • učenici sudjeluju u kreiranju projekta i imaju kontrolu nad aktivnostima, što razvija osjećaj vlastite relevantnosti u doprinosu projektu, dakle može poboljšati pozitivnu sliku o sebi
  • poboljšava se radna klima u razredu jer su za projekt odgovorni svi učenici, dakle razvijaju se i socijalne kompetencije učenika ( suradnja, tolerancija, asertivnost )
  • zadovoljstvo učenika načinom učenja i naučenim stvara pozitivan odnos prema predmetu

Pazi, snima se na engleskom jeziku

$
0
0

alenka_miljevic

Alenka Miljević

Action English ili kako mi u školi volimo reći Pazi, snima se na engleskom jeziku, je ACTION ENGLISH POSTER made by our Greek partnerseTwinning projekt koji se realizirao u školskoj godini 2014./15. Cilj projekta je razvijanje kompetencija engleskog jezika s naglaskom na osnaživanje vještine govora uz uporabu i razvijanje vještina IKT-a.

Slika 1. Logo projekta i svi partneri po zemljama

Projektna ideja ojavljena je na eTwinning forumu i neočekivano brzo stigli su komentari kolegica i kolega eTwinnera koji su ideju o provođenju projekta u kojem se dogovorene aktivnosti realiziraju kroz zadatke snimanja kratkih filmova i kreiranja videa vidjeli kao izazov, ali i kao nešto novo i drugačije od uobičajenog. Okupilo se 10 škola iz 8 zemalja: Poljska, Turska, Litva, Grčka, Francuska, Belgija, Španjolska. Neki su s manje, a neki s više entuzijazma radili na projektu, a naš tim iz OŠ braće Radića – Bračević činila sam ja, Alenka Miljević učiteljica engleskog i njemačkog jezika kao koordinatorica projekta i Ines Sedlar, pedagoginja i profesorica talijanskog jezika bez čije svesrdne pomoći i podrške kada su informatička pitanja, problemi, ali ono što je još važnije i odgovori i rješenja istih, projekt zasigurno ne bi tekao glatko i mnoge ideje ostale bi samo ideje bez realizacije.

Slijedila je uobičajena procedura, projekt je odobren i krenuli smo s prvom aktivnošću koju smo nazvali Speaking Selfies. Samo ime govori o čemu se radi. Svi znamo što je selfie, a mi smo htjeli da selfie i progovori. Bio je to prvi zadatak snimanja učenika dok pred kamerama govore na engleskom jeziku. I nije bilo nimalo lako. Partneri su mi slali poruke kako se učenici srame i ne mogu se opustiti ispred kamera te kako im je neugodno što će ih kasnije kada svoje snimke objave na Twinspaceu moći vidjeti skoro pola Europe. Slijedile su riječi ohrabrenja, a ono što je najvažnije mi smo kao pravi domaćini probili led i prvi objavili naše snimke. Vrijedilo je to puno više od samih riječi, a kada su počele pristizati snimke naših partnera imala sam osjećaj da se nije proširila samo moja zbornica po čitavoj Europi nego da sam dobila i nove učenike koji su preko Twinspacea ušli u moju školu i moj razred, Speaking selfiesa radost što im mogu čuti glas nadmašila je sva moja očekivanja.

Slika 2. Ovako to izgleda kada na Twinspaceu otvorite datoteku pod nazivom SPEAKING SELFIES

Snimke smo gledali u školi na nastavi engleskog jezika, koja će ubuduće biti obogaćena za oko 130 videa. Na Twinspaceu su objavljene i pripreme za nastavu te razne aktivnosti koje se mogu raditi s učenicima služeći se našim videima.

Osim opisane prve aktivnosti kojoj je bio zadatak međusobno upoznavanje učenici su kreirali videe i snimali kratke filmove o svom putu od kuće do škole, o svojim hobijima i slobodnom vremenu, o Božiću, a razmijenili smo i fotografije prirode u jesen te smo ih koristili za kreiranje videa o jeseni, npr. mi smo koristili fotografije iz Turske, a naše su fotografije poslužile za inspiraciju partnerima u Grčkoj.

Apsolutni hit među učenicima bio je zadatak Lip Sync odnosno učenici su odabrali omiljenu pjesmu svog najdražeg izvođača te su na tu pjesmu pripremili i snimili nastup. Tako su imali priliku preuzeti ulogu svojih glazbenih idola što su u evaluaciji ocijenili kao omiljenu aktivnost. Moram pohvaliti svoje učenike koji su i ovaj put predvodili aktivnost obljavljujući svoje video uratke i potakli učenike iz ostalih zemalja da se opuste, snime i objave i svoje „video spotove“. I za ovu aktivnost postoji priprema za sat koja se kao predložak može koristiti i inače kada se u nastavi stranih jezika koristi glazba. Glazba je značajan motivirajući faktor u nastavi engleskog jezika, a Lip Synckada se gledaju „spotovi“ u kojima su izvođači sami učenici, postaje još puno zabavnije. S pažnjom i usredotočenosti na ovom satu sigurno nećete imati nikakvih problema.

Slika 3. Lip sync

Da su eTwinning projekti izvrstan način za suradnju, razmjene ideja svima je vrlo dobro poznato, ali kada imate aktivnost pod nazivom My Favourite English Lesson Activity (Moja omiljena aktivnost u nastavi engleskog jezika), dobijete snimku aktivnosti i neposredan uvid u način na koji se aktivnost odvija u razredu. Na vama je samo odluka hoćete li tu aktivnost primijeniti u vašem radu ili će sama snimka poslužiti kao dodatni materijal.

Zadnja aktivnost, kao što je i uobičajeno, bila je evaluacija projekta. Prikupljali smo pitanja na stranici koju smo kreirali u sklopu Twinspacea i odlučili na koja pitanja će učenici, ali i njihove učiteljice i učitelji odgovarati. I kao što su sve aktivnosti u ovom projektu bile odrađene snimanjem i za ovaj posljednji zadatak trebalo je snimiti odgovore na pitanja. Došlo je vrijeme i da učitelji stanu ispred kamera. Ni slučajno nemojte pomisliti da je to za jednog učitelja ili učiteljicu engleskog jezika bilo lako, jer nije. I mi smo ipak samo ljudi od krvi i mesa. Komentari koji su uslijedili dokaz su koliko je ova aktivnost bila važna jer smo iskusili kako je to biti ispred kamere i nismo bili svjesni koliko uzbuđenja, treme i straha to donosi sa sobom, a sami smo to isto tražili od učenika. Naši učenici su ovaj zadatak bez problema odradili. Ipak je to njima bio samo još jedan u nizu zadataka snimanja. Bio je to jedan od trenutaka kada se sjetite izreke o učiteljima koje su njihovi učenici nadmašili i kada ste vrlo ponosni.

Uz sva ova uzbuđenja, zabavu, pjesmu i ples učenici su razvijali svoje komunikacijske vještine na materinskom i engleskom jeziku, oslobodili su se straha i treme od govorenja engleskog jezika, čak i pred kamerama, te smo i ja i moji učenici razvijali vještine korištenja informacijsko-komunikacijskih tehnologija, bili smo kreativni, naučili se dogovarati i raditi u timu. Autentična situacija u kojoj se učenici moraju služiti stranim jezikom kako bi uspostavili komunikaciju i sporazumjeli se osvjestila je kod učenika važnost i vrijednost poznavanja što više stranih jezika. Susreli smo se s različitim kulturama, ali ono što je još važnije upoznali smo nove ljude koji su različiti, ali opet u puno toga i slični, pa čak i isti.

Projekt se primakao svom kraju i kad smo već postali pomalo nostalgični i tužni, nisam odoljela i s učenicima sam pripremila iznenađenje za naše partnere, a posebno za one iz Turske. Pripremili smo tradicionalno tursko kolo za koje je kolega iz Turske komentirao da ga je vidio, ali da ga sam ne zna plesati i nije krio svoje oduševljenje. Nije bilo ni u planu, ali kao inače u životu najbolje se stvari često dogode spontano i bez plana.

Ova zadnja vesela plesna aktivnost privukla je i učenike koji nisu „službeno“ radili na projektu, a bolji završetak projekta nismo mogli ni poželjeti.

Pogled na projekt iz pedagoškog kuta

Seneka je još davno rekao da ne učimo za školu nego za život. Ovaj projekt je postao prava životna učionica. Odmaknuli smo se od sadržaja i nastavnih jedinica, od pisanja u bilježnice i domaćih radova. Učenici su dobili mogućnost upotrijebiti brojna znanja koja su stekli tijekom svog školovanja na jednom mjestu. Koristili su znanje engleskog jezika i shvatili zašto su učili sva ona gramatička pravila i sve te riječi na engleskom jeziku, koristili su znanja informatike, plesali, pjevali, crtali, snimali i što je najvažnije – uživali. Radovali su se trenutcima upoznavanja s djecom diljem svijeta, razvijajući toleranciju i rušili svoje stereotipe o drugim kulturama i narodima.

Dan po dan i aktivnost po aktivnost pokazivali su što znaju i mogu. S obzirom da su to učenici koji odrastaju u jako maloj sredini, ponekad se pitaju jesu li oni jednako vrijedni kao i druga djeca. Ovaj projekt im je, među ostalim, podigao samopouzdanje i vjeru u sebe. Ozbiljnost na njihovim licima dok su osmišljavali koreografiju, scenografiju ili vlastitu kostimografiju je jasno pokazivala da su sve zadatke shvatili ozbiljno i odgovorno. Vidjela se velika promjena kod djece. Šutljivi i sramežljivi učenici su počeli govoriti o sebi pred kamerama, a onda i iza njih. Učenici koji su s mukom odrađivali svoje redovne školske obveze, sami su kod kuće dodatno radili na projektnim aktivnostima i dolazili s novim idejama. Uobičajeno je da učenicima pisanje domaćih zadaća pada teško međutim zadatci koji su bili postavljeni u ovom projektu odrađeni su s veseljem i potpuno drugačijim stavom.

Veselim raspoloženjem koje nam je projekt donio zahvaćeni su i učenici koji nisu direktno sudjelovali, a i učiteljima je bilo lakše odlaziti na nastavu uz zvukove glazbe i prolazeći kraj brojnih plakata i sličnih dokaza postojanja projekta. Mislim da je ova realizacija jedne ideje svima u zbornici dala poticaj da i sami realiziraju svoje ideje.

U trenutku kad je projekt završio, osvrnuvši se na cijelu proteklu godinu i podsjetivši se svih aktivnosti koje smo radili, svih uradaka koji su nastali i utjecaja koji je projekt imao na cijelu školu, teško je zamisliti da je to jednom bila tek ideja koja je mogla ostati samo to.

Poveznica projekta na eTwinning portalu.

1. eTwinning TeachMeet HR

$
0
0

natasa_ljubic_klemse

Nataša Ljubić Klemše

f11. lipnja 2015. održan je prvi eTwinning TeachMeet HR. Moderatorica i voditeljica bila je eTwinning ambasadorica mr. Nataša Ljubić Klemše, učiteljica savjetnica koja je svoje postojeće iskustvo sudjelovanja u brojnim TeachMeetevima iskoristila kako bi započela s prikazivanjima dobre eTwinning prakse u Hrvatskoj.

TeachMeet je organizirani neformalni oblik stručnog usavršavanja tijekom kojeg prezentatori prikazuju svoje primjere uspješne prakse u strogo ograničenom vremenskom trajanju od 3 minute.

Prvi je TeachMeet održan 2006. u Edinburghu u Škotskoj pod nazivom „ScotEduBlogs Meetup“. Ewan McIntosh kasnije je takve susrete nazvao TeachMeet. Od tada forma TeachMeeta postaje vrlo popularna i prepoznatljiva diljem svijeta.

Neki od najpoznatijih TeachMeet susreta održavaju se u Škotskoj, Sjevernoj Irskoj, Australiji, Novom Zelandu, Kanadi, Hrvatskoj, Češkoj, Danskoj, Irskoj, Švedskoj i SAD-u.

Velika je čast što je 1. eTwinning TeachMeetu prisustvovala i naša eTwinning ambasadorica Arjana Blažić, prof. koja je u to vrijeme bila na desetomjesečnom usavršavanju u SAD-u, a koja je još 2011. godine u Hrvatskoj pokrenula TeachMeet.

f10Ponosni smo što se eTwinning TeachMeetu pridružio i Bart Verswijvel, Community and Education Officer u European Schoolnet-u i NSS u Belgiji, koji je zajedno s našom ambasadoricom Arjanom vodio internacionalne TeachMeet susrete.

1. eTwinning TeachMeet HR bio je internacionalni jer je u njemu aktivno, kao prezentatorica, sudjelovala nastavnica matematike Anica Tričković iz Srbije i jer je bio sudionika iz drugih država regije.

Ideja eTwinning TeachMeet HR susreta, webinara, jest poticanje i ohrabrivanje početnika eTwinnera na prikaz svojeg eTwinning projekta jer na osobnom primjeru mogu dobro pojasniti i pokazati eTwinning projekt očima početnika. U isto vrijeme iskusni eTwinneri imaju priliku predstaviti eTwinning projekt iz svoje perspektive te dati niz korisnih naputaka i savjeta koji mogu olakšati realizaciju projekta, ali i koji mogu potaknuti kreativan razvoj ideja.

Na prvom eTwinning TeachMeetu HR sudjelovalo je 12 prezentatora koji su pokazali svoje primjere dobre prakse u eTwinningu.

f2Dugogodišnja i iskusna eTwinnerica Marijana Smolčec, profesorica u Gimnaziji Bernardina Frankopana moderatorica je eTwinning grupeInclusive Education” te je kroz tu grupu predstavila nove eTwinning grupe koje su započele s radom u travnju ove godine.

Adrijana Višnjić Jevtić i Matea Galinec odgojiteljice djece rane i predškolske dobi prezentirale su projekt „Mascots exchange“ koji je osmišljen na način da svaka od zemalja partnera u njemu sudjeluje sa svojom lutkom koja je putovala u ostale zemlje i na taj način prenosila kulturu, način života, tradiciju i jezik određene zemlje.

f3Iskusna eTwinning učiteljica Helena Gustović Ljubić iz I. osnovne škole Bjelovar predstavila je svoj vrlo zanimljiv projekt “Tour de Europe with Mela” u kojem je Mela, zaštitni znak jedne fundacije, putovala Europom i prenosila iskustva učenika, njihovih dnevnih rutina, obaveza i hobija.

f12eTwinnerica Jospia Blagus ispričala je iskustva o svojem eTwinning projektu „Moj grad, moja škola, moj razred“, prvom nacionalnom projektu, u kojem su sudjelovali učenici od 1. do 4. razreda OŠ, a koji je zainteresirao mnoge (ne)iskusne eTwinnere za rad i suradnju na projektima.

f4eTwinning ambasador Tomislav Pavlović predstavio je vrlo zanimljiv i intrigantan projekt „Božićno primirje“, „Christmas truce“, kojim su učenicima približili povijesne činjenice o I. svjetskom ratu te različitim aktivnostima obilježiti njegovu 100.-u godišnjicu.

f5Nastavnica matematike iz Srbije Anica Tričković predstavila je svoj projekt „Sierpinski Carpet Project“, projekt u kojem učestvuje 440 škola iz 33 zemlje svijeta s preko 28000 učenika. U Srbiji je taj projekt doživio veliki uspjeh jer će u Srbiji biti stvoreno više od osmine čitavog svjetskog tepiha dimenzija 45 m x 45 m, a koji će predstavljati 7. iteraciju Sierpinski carpeta.

Ljiljana Lež-Drnjević, nastavnica hrvatskog jezika iz Hotelijersko-turističke škole u Zagrebu upoznala je sudionike kako je moguće virtualno putovati Europom bez putovnice i novca, a uz sponzorstvo eTwinninga. Projekt „Taste of Europe – sounds, sights, colours and scents“ upoznao je međusobno projektne partnere s različitostima i sličnostima i tako dao svoj doprinos boljem razumijevanju i prihvaćanju različitosti. Svaka škola predstavila je svoju zemlju kroz običaje, kulturne znamenitosti, gastronomiju i ono što vole mladi.

f6Uspješna eTwinnerica iz I. osnovne škole Bjelovar, učiteljica engleskog jezika Martina Supančić, dobitnica nagrade COMET prezentirala je nagrađeni projekt “Say no to violence“, projekt kojem je cilj bio povezati učenike iz različitih zemalja na istom zadatku: na snimanju kratkog filma o različitim vrstama nasilja, a koji ih uči kako se boriti protiv nasilja nenasilnim metodama.

f9Učiteljica razredne nastave, Nevenka Dimač, učiteljica mentorica u OŠ Voltino, projektom „Memento prijateljstva“ pokazala je kako razvijati kompetencija Građanskog odgoja i obrazovanja kroz pridržavanje zajedničkih dogovorenih pravila.

 

f11eTwinnerica Višnja Mušnjak, učiteljica razredne nastave iz OŠ Nikole Tesle svojim je projektom „Touch into the past“, integriranim u nastavu Prirode i društva 3. razreda, ukazala na važnost očuvanja tradicije i običaja kroz prošlost svojih predaka.

f7Iskusna eTwinnerica, učiteljica engleskog i njemačkog jezika Alenka Miljević, prof. iz OŠ braće Radića – Bračević prezentacijom projekta „Action English“ pokazala je mogućnosti korištenja videa u nastavi engleskog jezika uz pomoć kojeg su učenici razvijali govorne kompetencije, stjecali samopouzdanje za govornu komunikaciju na stranom jeziku i kroz autentične situacije osvijestili potrebu učenja stranih jezika.

f8Iznimna učiteljica razredne nastave Dubravka Namjesnik iz Pakraca pokazala je kako krenuti u avanturu eTwinninga i kako u njegov svijet kročiti malim koracima. Svojim nacionalnim projektom „Povijesne osobe mog kraja“ predstavljene su povijesne osobe krajeva RH, a koje su obilježile određeni zavičaj.

eTwinning Hrvatska ovim velikim događajem u kojem je sudjelovalo 73 sudionika i na ovaj se način uključila u suvremene oblike stručnog usavršavanja i dijeljenja znanja putem i o eTwinningu jer eTwinning uključuje inovativne i profesionalne europske odgojno-obrazovne stručnjake koji prate suvremene smjernice u stručnom usavršavanju.

Na stranici http://www.mobilnost.hr/index.php?id=786 moguće je pogledati i poslušati snimku webinara te pregledati sve prezentacije sudionika.

Čvršća integracija Erasmus + KA1 i eTwinning projekata

$
0
0

na primjeru OŠ Ludina

tomislav_pavlovic

Tomislav Pavlović

clip_image001[4]Nakon dobivanja potpore za provođenje KA1 projekta u sklopu Erasmus+ programa u Osnovnoj školi Ludina postavili smo pitanje uključivanja eTwinninga u provođenje KA1 projekta YES – Young Entrepreneurs in Elementary School.

Uključivanje u eTwinning projekte s projektnim partnerima s kojima smo imali Job shadowing je samo jedan način na koji je eTwinning moguće iskoristiti. Tako će škola u Finskoj prenijeti u eTwinning svoja iskustva ugošćivanja učiteljice koja je tijekom trajanja projekta provela dva tjedna na praćenju nastave i sudjelovanju u svim aktivnostima škole domaćina.

clip_image003[4]Drugi način je pokretanje sobe KA1 u kojoj će svi učitelji sudionici projekta pisati svoja iskustva tijekom pripreme, provođenja i diseminacije svojih projektnih aktivnosti.

Nekoliko mjeseci prije završetka projekta, prenijet ćemo svoja iskustva kroz diseminaciju i objavu nekoliko videa s usavršavanja svakog od sudionika. Koristit ćemo i fotografije te uz različite IKT alate omogućiti budućim sudionicima iz Hrvatske i Europe lakše provođenje svojih projekata.

Kako dobiti još više od samog KA1 projekta i kako spojiti ugodno s korisnim? Kako još pojačati suradnju između škola unutar eTwinninga i dogovoriti suradnju škola za rad u budućim eTwinning projektima a da pritom nema dodatnih troškova?

Opisat ćemo način na koji smo to napravili tijekom provođenja projektne aktivnosti KA1 u kojoj je učitelj engleskog jezika poslan na usavršavanje u području Poduzetništva na Maltu.

Sažetak

clip_image005[4]Sudjelovao sam u usavršavanju u okviru projekta KA1 na temu Poduzetništva na Malti. Sadržaj usavršavanja i sve rezultate opisat ću u drugom članku, s obzirom da je ovdje naglasak na uključivanju eTwinninga u Erasmus+. Ideja spajanja posjete školi i usavršavanja KA1 nastala je iz praktičnog razloga dobivanja 2-u-1 ili više za manje. Kako je usavršavanje trajalo tjedan dana, odlučio sam iskoristiti slobodne sate za posjet školi u blizini. Dakle, paralelno s pohađanjem tečaja, posjetio sam školu u Siġġiewi, Saint Ignatius College Primary School.

Koraci koje smo slijedili pri dogovoru suradnje sa školom bili su:

1) Dobiti potvrdu organizatora tečaja KA1 o točnim terminima usavršavanja

Iako je ideja o posjetu nastala relativno kasno, uspjeli smo zahvaljujući vrlo organiziranim domaćinima usavršavanja, kao i škole koju smo posjetili sve urediti na vrijeme. Dobili smo termine usavršavanja od organizatora, kao i točan raspored zbivanja kroz tjedan. Usavršavanje je trajalo u različitim jutarnjim i popodnevnim terminima, tako da je bilo prostora za organizaciju posjeta nekoj školi.

clip_image007[4]

2) Kontaktirati eTwinning ambasadore iz zemlje u koju putujemo (u ovom slučaju Malta)

Dva tjedna prije polaska na Maltu, kontaktirao sam učiteljicu iz navedene osnovne škole, koja je ujedno i eTwinning ambasador Malte. Kontaktirao sam sve eTwinning ambasadore, ali neki su se ispričali obvezama zbog završnih ispita koji su u vrijeme boravka bili u tijeku.

clip_image009[4]

3) Naći adekvatnu školu i kontaktirati je radi dogovora susreta

Škola Saint Ignatius College Primary School pokazala se dobrim odabirom. Ravnateljica škole Ludina poslala je email ravnatelju škole na Malti kako bi pozvala na suradnju i zamolila za primanje učitelja (i učiteljice) OŠ Ludina u posjetu. U samom pismu navedena je imagei namjera daljnje suradnje, ali su napisana i dosadašnja dobra iskustva u projektima. Ovo je prilika za poziv na suradnju u svim projektima, ne samo eTwinning, kao i poziv za domaćinstvo u KA1 projektima, jer znamo koliko je važno imati pouzdanog partnera u eTwinning projektima.

Precizirajte datum i vrijeme boravka u školi, kao i kratak sadržaj posjeta (razgledavanje škole, predstavljanje projekata, intervju, dogovor o novim projektima)

4) Dogovoriti program tijekom boravka u školi

Nakon dobivanja zelenog svjetla od strane ravnatelja škole na Malti, odlučili smo detaljizirati što konkretno želimo napraviti tijekom sastanka. Kako imate svega nekoliko sati, dobro je imati unaprijed pripremljena pitanja, kako ne biste gubili vrijeme na smišljanje. Isto tako, imali smo sreću što nas je na samom sastanku bilo dvoje iz Hrvatske (učiteljica iz iste škole bila je druga članica tima), tako da su fotografije i video uratci mogli biti snimani u isto vrijeme. Ukoliko niste u mogućnosti snimiti dovoljno fotografija, zamolite domaćina da vam pošalje, kao što su ljubazni domaćini to napravili nama. Isto tako, zamolite domaćina za dozvolu fotografiranja kako bi vas uputio na učenike za koje nemate dozvolu fotografiranja.

U nekoliko navrata dogovarali smo što bismo i u kojem vremenskom okviru htjeli napraviti clip_image013[4]tako da je program bio otprilike ovakav:

  • Dolazak za vrijeme okupljanja učenika (Assembly),
  • Razgledavanje prostora škole i učionica, upoznavanje nekoliko učiteljica
  • Dolazak u četvrti razred (Parrots) – prezentacija eTwinning projekata u kojima su sudjelovali, clip_image015[4]upoznavanje obrazovnog sustava Malte
  • Intervju s učenicima i učiteljicom
  • Završni dogovori o budućoj suradnji

Ukupno trajanje susreta bilo je manje od dva sata, u sklopu kojih smo odradili navedeni program i, vjerujemo, našli pouzdanog partnera za buduće projekte. Bitno je naglasiti da nismo ranije poznavali učiteljicu i nismo imali zajedničke eTwinning projekte do sada, čime se potvrđuje pravilo da su učitelji koji sudjeluju u eTwinning projektima otvoreni, uvijek spremni za suradnju i prihvaćanje kolega iz drugih zemalja.

5) Posjet

Kako smo naveli u rasporedu, dolazak za vrijeme okupljanja učenika bio je pun pogodak. Razredi koje smo vidjeli izvrsno su opremljeni, od tehnologije do praktičnog namještaja i sveg pripadajućeg. Učenici i učiteljice su se pohvalile i bazenom za pouku plivanja kojeg škola ima.

Po dolasku u razred, upoznati smo sa nekim od mnogobrojnih kvalitetnih eTwinning projekata u kojima škola sudjeluje. Isto tako valja naglasiti da su projekte predstavili sami clip_image017[4]učenici i upoznali nas i s detaljima aktivnosti u kojima su sudjelovali. Nekoliko učenika sudjelovalo je u intervjuu koji će biti objavljen na stranicama 10 godina eTwinninga. Po završetku intervjua i samog obilaska škole, nemojte zaboraviti da je dobro ponijeti nekoliko sitnica iz svoje zemlje i škole iz koje dolazite, jer ipak ste u tom trenutku predstavnik ne samo svoje škole, već cijele države.

Iznimno smo zahvalni što je škola na Malti pokazala ovakvo gostoprimstvo i bila iznimno ljubazni domaćin. Nadamo se da ćemo u predstojećim mjesecima, radom na zajedničkim projektima, biti u mogućnosti uzvratiti istom mjerom.

Veliko hvala učiteljici Claudine Chircop, koja je sve organizirala, kao i ravnatelju škole na omogućivanju ovog susreta.

eTwinning grupa „Inclusive Education“

$
0
0

marijana_smolcec

Marijana Smolčec

Ove godine službeno se obilježila 10. godišnjica postojanja online društvene platforme logoetweTwinning  gdje se sastaju, rade, surađuju i stalno usavršavaju nastavnici i svi ostali pedagoški djelatnici diljem Europe. Ako još niste član eTwinninga onda vas pozivamo da to učinite jer eTwinning je sigurna platforma za nastavnike, a i njihove učenike koji putem eTwinning TwinSpace-a proširuju svoje znanje radeći razne online projekte, a nastavnik u svoju učionicu dovodi nešto novo, svježe i na kraju vrlo zanimljivo iskustvo poučavanja. No, ono najvažnije je da eTwinning samim nastavnicima pruža još mnogo drugih mogućnosti za stručna usavršavanja kao što su tzv. Learning Events – besplatni online desetodnevni tečajevi koji se nude tijekom školske godine, zatim webinari i na kraju eTwinning grupe za nastavnike gdje možete detaljnije razmijeniti iskustva o pojedinim problemima, naučiti nešto novo, ostvariti bolje kontakte, sudjelovati u različitim aktivnostima kao što su: prisustvovanje online seminarima, kreiranje i razmijenjivanje nastavnih materijale, učenje o digitalnim alatima i sl.

Rad eTwinning grupa

Krajem travnja ove godine eTwinning je lansirao 10 novih eTwinning grupa vrlo zanimljivog sadržaja kojima u svakome trenutku možete pristupiti putem svojeg eTwinning Desktopa. Istovremeno možete biti član jedne ili više eTwinning grupa. Grupe vode edukatori iz cijele Europe koji su uspješno završili Online eTwinning Moderators Course u trajanu od 4 mjeseca, a čija se edukacija provodila od rujna do prosinca 2014. I sama sam bila jedna od četvero izabranih polaznika iz Hrvatske ovog vrlo zahtjevnog, ali zanimljivog tečaja. Tečaj je uspješno završilo 90 od 270 edukatora. Nekolicini nas je ubrzo nakon tečaja ponuđeno i da moderiramo eTwinning grupu za koju smo već imali razrađene sadržaje jer je to i bio jedan od završnih zadataka za stjecanje diplome moderatora.

LogoeTwINEDUOrganizatorima tj. European Schoolnet Academy i eTwinning CSS svidio se i moj prijedlog o eTwinning grupi „Inclusive Education“  te mi je nakon niza intervjua i dogovora ponuđeno da vodim upravo ovu grupu o inkluzivnom obrazovanju.

Kratka prezentacija na hrvatskom jeziku na slideshare-u o grupi održana u sklopu 1. eTwinning Teachmeeta


Što je to Inclusive Education?

Problem inkluzije je nešto čime su se sigurno susrele sve škole u Hrvatskoj. Neke su više, neke manje upućene, a sigurna sam da mnogo nastavnika želi što više naučiti kako raditi s učenicima s posebnim potrebama, učenicima koji imaju neke poteškoće kod svladavanja gradiva, marginalnim učenicima ili pak s talentiranim, darovitim učenicima koji polaze redovite nastavne programe. Jedna od motivacija za osmišljavanje ovakve eTwinning grupe proizašla je iz škole u kojoj radim. Naime, naša škola Gimnazija Bernardina Frankopana  trenutno sudjeluje u europskom projektu „Regionalne potpore inkluzivnom obrazovanju“ i u razgovoru s nastavnicima uvidjela sam da se svi želimo usavršavati i stjecati neke nove vještine za rad s učenicima koji imaju probleme u učenju. I dok moji kolege rade najbolje što mogu, a neki se u sklopu ovog projekta povremeno i usavršavaju posjećujući škole i države koje već niz godina uspješno provode inkluziju u svojim školama te razrađuje materijale i radionice, ja sam odlučila povezati sve nastavnike Europe upravo putem eTwinning grupe „Inclusive Education“ kako bi svi zajedno mogli podijeliti svoje probleme, iskustva, nastavne materijale, razmišljanja, sudjelovati u stručnim ciljanim predavanjima te učiti jedni od drugih jer to je još jedan od načina pomoći i suradnje na europskoj razini.

Ova grupa za sada ima više od 180 članova iz raznih europskih i Erasmus+ članica koji se Shellyposterwebinarpolako upoznaju s radom grupe, pišu i dijele svoja iskustva na Forumu, a već smo imali i prvo online stručno predavanje za nastavnike koje je održala američka edukatorica Shelly Sanchez Terrell s temom „STEAM It UP for Struggling Students“. Svaki sudionik webinara dobio je certifikat o sudjelovanju nakon što je ispunio GoogleForm sa svojim podacima. Upravo je ovo još jedna prednost grupe jer se ovi certifikati svakako mogu priznati za osobna stručna usavršavanja. Snimka predavanja i svi ostali popratni materijali nalaze se u grupi i dostupni su svakom članu grupe.

Cert.2PrimjerCERTIFIKAT1Primjer

Iako, grupa još nema velik broj članova s obzirom da eTwinning broji preko 300000 raznih edukatora iz cijele Europe vrlo sam zadovoljna trenutnom komunikacijom i aktivnostima nastavnika u grupi Inclusive Education. Naravno grupe su započele s radom kada se bližio kraj nastavne godine što je dodatno otežalo rad grupe jer su svi na neki način zaposleni no, sigurna sam da će se ova grupa pretvoriti u vrlo kvalitetnu grupu podrške za sve edukatore koji rade s inkluzivnim učenicima i time pridonijeti kvaliteti rada u školama diljem Europe.


Službeni jezik eTwinning grupa

Službeni jezik grupe je engleski, no ponekad se komunikacija provodi i na drugim jezicima, pomoć pri tome sigurno omogućava i Google Translate. Smatram da je to u redu jer niti jedan nastavnik ne smije se obeshrabriti i ne koristiti mogućnosti bilo koje eTwinning grupe jer ga sputava znanje engleskog ili francuskog jezika. Naravno da je lakše da se cjelokupna komunikacija odvija na engleskom jeziku jer su i sva stručna predavanja i online seminari za nastavnike koji će i u budućnosti biti organizirani upravo na engleskom jeziku, no to ne treba sprječavati i druge da se pridruže ovim grupama.

Izgled platforme

Važno je spomenuti da platforma novih eTwinning grupa podsjeća na blog ili web stranicu. Moderatori mogu kreirati razne podstranice tzv. Pages i uređivati ih kao što se uređuju etwinedutwitterblogovi. Osim Pages tj. stranica i podstranica koje obično sadržavaju zanimljive podatke o web alatima i svim drugim stvarima koje se u grupi trenutno održavaju, svaka grupa ima Forum te prostor za Materijale gdje edukatori mogu dijeliti razne materijale od dokumenata, fotografija, video isječaka i dr. Grupa ima i CHAT prostor no, za sada se pokazalo da je lakše organizirati chat putem Twittera, pa je za potrebe grupe kreiran i službeni Twitter profil @eTwINEDU i hashtag #eTwINEDU.

Inclusive Education grupa upravo kreće s organizacijom prvog službenog tjednog „twitter razgovora“ (Twitter chat) gdje bi nastavnici u 60 minuta koristeći hashtag #eTwINEDU razmjenjivali ideje i davali savjete jedni drugima na licu mjesta i to na neku određenu temu pod vodstvom moderatora. Svi ovi razgovori na Twitteru bit će dokumentirani i spremljeni za daljnje korištenje.

eTwINEDUdržaveNadam se da će se i iz Hrvatske u ovu grupu prijaviti još više nastavnika, ravnatelja, pedagoga, psihologa, defektologa osnovnih i srednjih škola, djelatnika predškolskog obrazovanja te socijalnih radnika. Sigurno ima puno onih koji imaju dosta iskustva u radu s inkluzivnim učenicima, ali i onih koji bi htjeli naučiti nešto više o načinu poučavanja upravo takvih učenika.

PRIDRUŽITE SE još danas jer grupa Inclusive Education već sada ima mnogo kvalitetnih materijala, video isječaka, raznih i kvalitetnih TEDTalks, web alata te stručnih predavanja i sl., a tek smo počeli!

Pridružite se i razmjenjujte iskustva!

Čekamo vas!

Izvori:

  1. članak Regionalna potpora inkluzivnom obrazovanju u časopisu Pogled kroz prozor
  2. školske vijesti Radni sastanak mreža za potporu inkluzivnog obrazovanja

eTwinning radionica profesionalnog usavršavanja

$
0
0

anitaB_marinaB

Anita Belančić i Marina Barišić

P1120090Početkom rujna ove godine raspisan je još jedan natječaj za eTwinning mobilnosti. Kao učiteljice biologije, odnosno biologije i kemije odabrale smo prijaviti se za radionicu u Varšavi koja se tematski odnosila na znanstvene predmete. Ovom prilikom zahvaljujemo Agenciji za mobilnost i programe Europske unije za odabir naših prijava Smile.

Radionica profesionalnog usavršavanja (Profesional Development Workshop) održana je od 8. do 11. listopada, 2015.godine u organizaciji poljske Nacionalne službe za podršku eTwinningu, odnosno poljske Fondacije za razvoj obrazovnog sustava (Foundation for the Development of the Education System).

Sudjelovalo je više od 120 sudionika iz ukupno 24 europske zemlje. Tijekom tri dana održano je nekoliko predavanja i ukupno 12 tematskih radionica, a svaki je sudionik mogao prisustvovati na odabranih šest.

Voditelji radionica bili su iskusni i dugogodišnji voditelji eTwinning projekata, nacionalni eTwinning ambasadori, ali i predstavnici European Schoolnet-a iz Brisela. Sudionici radionica imalu su priliku iz prve ruke saznati što je potrebno da projekt dobije tzv. oznaku P1120098kvalitete, odnosno nacionalne i europske nagrade, kako kroz projekt  razvijati osam ključnih kompetencija bitnih za profesionalno usavršavanje, osobni rast i zadovoljstvo učenika, a neke su radionice nudile i posve konkretna nova iskustva- primjerice-programiranje u Scratch-u ili korištenje Google Earth kao nastavnog alata. Dr. Agueda Gras – Velazguez i Viola Pinzi iz Brisela na svojoj su radionici predstavile Scientix platformu i dale nekoliko uputa kako projekt napisati da privuče širu publiku i eventualne ulagače.

Posebna nam je čast bila upoznati gospođu Anne Gilleran iz European Schoolnet-a čije smo ime i lik, dosad samo virtualno, vrlo često viđali uz logotip i naziv eTwinning Smile. Ona je održala radionicu u okviru koje smo doznali više o novitetima na eTwinning Live sučelju, značaju suradničkog načina rada te mogućnostima koje nudi „drugo krilo eTwinninga“ – School Education Gateway.

Jedan od najzanimljivijih dijelova našeg trodnevnog boravka u Varšavi bio je posjet Kopernikovom znanstvenom centru u kojem smo razgledali nekoliko znanstvenih izložbi i isprobali mnoge pokuse. Još sanjamo o tome kako bi ovakve stvari dobro došle našim učenicima… Organizacija je bila na nivou pa skidamo kapu Poljacima.

Iz Poljske smo se vratile sretno i s puno novih dojmova, poznanstava i ideja, sa spoznajom da smo dio te velike i heterogene zajednice europskih učitelja i inspiracijom za osmišljavanje nekih novih eTwinning projekata.


eTwinning Slavenski kontaktni seminar u Dubrovniku

$
0
0

patricijaB_zeljkaZ

Patricija Burazin i Željka Zagorac

U Dubrovniku je 15. – 17. listopada 2015., u organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije eTwinning, održan Slavenski kontaktni seminar pod nazi12141628_903230203057871_7828883852248519772_nvom „eTwinning projekti u vrtiću i prvim razredima osnovne škole“. Slavenski kontaktni seminar oblik je stručnog usavršavanja namijenjen korisnicima eTwinninga iz slavenskih zemalja koji su imali želju upoznati se i povezati s kolegama diljem Europe. Na seminaru je bilo 8 predstavnika iz RH koji su odabrani na natječaju Agencije za mobilnost i programe Europske unije. Osim predstavnika RH na ovome seminaru je sudjelovalo oko 50 sudionika iz odgojno-obrazovnih ustanova Poljske, Češke, Slovačke, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Srbije.

Slavenski kontaktni seminar imao je za cilj okupiti odgajatelje i učitelje koji rade s djecom u vrtićima i u prvom razredu osnovne škole kako bi zajedno pokrenuli nove eTwinning projekte i naučili više o korištenju web 2.0 alata u nastavi i eTwinning projektima.

Portal eTwinning dio je programa Erasmus+, a omogućuje virtualn20151017_113551u suradnju odgajatelja, nastavnog i nenastavnog osoblja od predškolskog obrazovanja do srednje škole diljem Europe. Glavni cilj eTwinninga je promicanje međunarodne suradnje škola i pružanje mogućnosti za profesionalno usavršavanje nastavnika, naročito u pogledu uporabe IKT-a u pedagoške svrhe. Na europskoj razini aktivnost trenutačno uključuje više od 315 000 nastavnika koji su angažirani na aktivnostima internetskih projekata ili na projektima vlastitog stručnog usavršavanja. U Hrvatskoj je do danas registrirano 4289 nastavnika iz 1288 ustanove koji sudjeluju u više od 1489 projekta.

Seminar je otvorila mr.sc. Antonija Gladović, ravnateljica Agencije za mobilnost i programe EU, a u nastavku smo poslušali predavanja predstavnika iz Hrvatske, Poljske i Slovenije koji su predstavili primjere uspješnih eTwinning projekata koje su provodili s djecom i FB_IMG_1445120407315učenicima. Posebno se istaknuo projekt odgajateljice Urške Bučar iz OŠ Dolenjske toplice pod nazivom Rastoča skrivnost (Growing mistery) u okviru kojeg su djeca i učenici razmjenjivali sjemenje i učili o vegetaciji u partnerskim zemljama te prezentacija odgajateljice Andreje Sedlar iz DV Varaždina.

Nakon uvodnog predstavljanja podijelili smo se u tri skupine. Svaka skupina je imala svojeg voditelja koji je predstavio praktičnu uporabu portala eTwinning. Voditeljice radionica bile su iskusne dugogodišnje voditeljice eTwinning projekata, Nataša Ljubić Klemše i Adrijana Višnjić Jevtić . Na radionicama smo upoznali prve korake rada na Twinspaceu kao i neke nove web 2.0 alate koje do sada nismo koristili : Voki, Prezi, Make Beliefs Comix… U tom dijelu seminara naučile smo snalaziti se na eTwinning live-u (novoj radnoj površini za eTwinnere). eTwinning Live omogućuje umrežavanje i komunikaciju s kolegama iz Europe, pregled stručnih usavršavanja, traženje i praćenje kolega, otvaranje i/ili uključivanje u grupe te partnerske forume.

Potom je uslijedila podjela u još manje skupine formirane po sličnim interesnim područjima. Novi i manje iskusni eTwinneri naučili su otvoriti projekt na eTwinning portalu. Patricija je u suradnji sa hrvatskim i slovenskim kolegama otvorila međunarodni projekt pod nazivom „Zaboravljene igre“. Cilj otvorenog projekta je vratiti zaboravljene igre u život djece te potaknuti njihovu primjenu u svakodnevnom životu i međusobnom druženju. Međusobnom suradnjom učenici će otkriti i naučiti igre drugih sudioniFB_IMG_1445337508058ka projekta i nazive tih igara na drugim jezicima. Željka je sa slovenskim i hrvatskim kolegicama otvorila projekt „Vrtimo se u vrtu“ . Osmislile su ciljeve, zadatke, aktivnosti i očekivane rezultate. Projekt se odnosi na izradu niskih gredica u školskim vrtovima pri čemu će učenici upoznati razne vrste sjemenja i biljaka, pratiti proces od sjemenke do odrasle biljke, upoznati vrijednost eko uzgoja i organske hrane, sudjelovati u svim radovima vezanim uz vrt te na kraju uživati u plodovima. Budući da kolegica iz Slovenije ima bogato iskustvo u ovom području, sa svojim učenicima mentorirat će kolegice i učenike „početnike“. Otvorit će se web stranica projekta, planiramo i susrete na kojima bi s učenicima i roditeljima upoznali vrtove drugih sudionika i razmijenili iskustva.

Na vrtimo se tim (800x598)seminaru je otvoreno 11 novih međunarodnih eTwinning projekata, a sudionici su tijekom seminara dobili sva potrebna znanja za uspješnu uporabu eTwinning portala u radu s djecom i učenicima.

Sudjelovanje na seminaru proteklo je nevjerojatno brzo i bez zamora. Radni jezik je bio hrvatski, radionice su bile zanimljive i zahtijevale puni radni angažman svih sudionika, rezultati su ubrzo postali vidljivi. Razmijenili smo dosadašnja iskustva, prikupili nove sjajne ideje za rad, upoznali zanimljive ljude, sreli poznate drage osobe.

Sve aktivnosti seminara uspješno su provedene jer su svi sudionici bili raspoloženi za nova znanja i suradnju. Omjer radnih i neformalnih aktivnosti bio je vrlo dobro uravnotežen. Očarani Dubrovnikom i puni dojmova nakon dva aktivna i dobro organizirana dana, vratili smo se u školu i počeli s diseminacijom i provedbom otvorenih projekata.

Razvoj kompetencija učenika

$
0
0

putem eTwinning projekta Seasons

iva_naranđa

Iva Naranđa

Predivan svijet godišnjih doba oduvijek je bio inspiracija umjetnicima i znanstvenicima. Za EKO-FOTKA - SEASONSučenike Osnovne škole Vladimira Nazora Pribislavec i njihove eTwinning partnere ova tema otvorila je put do raznih znanja, upoznavanja običaja i okoliša, te pomogla u razvijanju ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje. Kroz eTwinning projekt Seasons, učenici su upoznali priče i pjesme vezane za godišnja doba i dijelili ih s vršnjacima iz drugih zemalja, učili o prirodi i vremenskim pojavama, životinjama i biljkama, kao i o ljudskim aktivnostima, proslavama i događanjima u državama partnera, sve vezano uz godišnja doba. Jedan od ciljeva projekta bio je upoznati učenike s karakteristikama vremena, okoliša, kulture, tradicije, događanja, aktivnosti, pjesmi i legendi svih godišnjih doba u svakoj zemlji sudionici projekta, te potaknuti učenike na uočavanje sličnosti i razlika u karakteristikama godišnjih doba u drugim europskim zemljama.

eTwinning koristi koncept Europske unije o ključnim kompetencijama za cjeloživotno učenje, uvažavajući dostupnost različitih međunarodnih okvira i bogatstvo svakog nacionalnog okvira vezano za kontekst i kulturu pojedine zemlje. Europski okvir osam ključnih kompetencija sadržava ključne kompetencije koje se smatraju ključnima za osobno ispunjenje i razvoj, aktivno građanstvo, društvenu uključenost i punu zaposlenost.

Od osam ključnih kompetencija navedenih u publikaciji „Razvoj kompetencija učenika putem eTwinninga“ koju je objavila Središnja služba za podršku eTwinningu na godišnjoj konferenciji 2014. u Rimu, radom na projektu Seasons nastojali smo kod učenika razvijati njih šest: komunikaciju na materinskom jeziku, SPRING - SEASONSkomunikaciju na stranim jezicima, digitalne kompetencije, učiti kako učiti, društvene i građanske kompetencije, te kulturnu osviještenost i izražavanje. eTwinning projekt Seasons može poslužiti i kao primjer kako projektom istodobno razvijati i njegovati više kompetencija učenika.

Potreba učenika za razvojem kompetencija u školi postala je važnim dijelom obrazovnih sustava diljem svijeta. U digitaliziranom svijetu obrazovanje usmjereno na kompetencije sve više dobiva na značaju. Glavni preporučeni pristup podučavanju ključnih kompetencija jest osiguranje interaktivnog okruženja koje promiče suradnju i mulitidisciplinarnost, a u kojemu se učenici mogu uključiti u praktične zadatke. Učenje radom na projektima izuzetno je pogodna metoda za razvoj kompetencija učenika jer se istodobno može obraditi više ključnih kompetencija i povezati više nastavnih predmeta. Ovakvo nastavno okruženje popraćeno je intenzivnom upotrebom tehnologije, a upravo eTwinning projekti koji se temelje na kreativnoj primjeni informacijsko-komunikacijske tehnologije mogu biti izuzetno korisni za razvoj učeničkih kompetencija, te potaknuti razvoj kompetencija i pomoćnih vještina na način koji je učenicima zanimljiv i smislen. Rad na eTwinning projektima osobito je dobar za razvoj transverzalnih vještina koje povezuju različite predmete.

Komunikaciju na materinskom jeziku izuzetno je važno razvijati već od rane dobi jer je neophodna za sve ostale načine stjecanja znanja i učenja, te podiže razinu vještina važnih za učenike kao što su kreativnost, kritička analiza i timski rad. Za razvoj kompetencije komunikacije na stranim jezicima izuzetno je pogodan rad na međunarodnom projeZIMA I BOZIC - SEASONSktu u kojem učenicima strani jezik postaje sredstvo za komunikaciju na teme koje su im zanimljive. Razvijajući vještine komunikacije na stranim jezicima, učenici su usvajali i pozitivan stav prema kulturnim različitostima. Učenici trebaju razviti digitalne kompetencije ne samo da bi mogli dohvaćati, stvarati, prezentirati i razmjenjivati informacije, već i da bi razvili kritičan stav u vezi s primjenom digitalnih sadržaja, te kako bi mogli analizirati njegovu pouzdanost, sve uz svijest o pravnim i etičkim načelima informacijskog društva. Radeći na projektu učenici su koristili informacijsko-komunikacijsku tehnologiju i kao potporu za kritičko razmišljanje i kreativnost. Razvijanje kompetencije „učiti kako učiti“ potiče učenike da nadograde stečeno znanje i iskustva kako bi znanje i vještine primijenili u raznim situacijama. Izuzetno su važni motivacija i samopouzdanje, te sposobnost za svladavanjem prepreka i snalaženje s promjenama. U projektu Seasons aktivnosti za učenike osmišljene su vodeći se načelom da učenici najbolje rade i najučinkovitije uče kada prate teme koje su im bliske i koje ih zanimaju. Tema projekta razmatrana je s različitih aspekata, a zadaci su učenicima bili predstavljeni na zabavan i kreativan način, pružajući učenicima osjećaj da su zaista uključeni u projekt. Za razvoj društvene i građanske kompetencije između ostaloga važno je da učenici shvate običaje koji su općenito prihvaćeni u različitim društvima. Ova vrlo složena kompetencija pokriva različite aspekte, a radom na projektu Seasons nastojali smo kod učenika razvijati vještine učinkovite interakcije s lokalnom zajednicom, usmjereno na osobnu i društvenu dobrobit. Uključivanjem učenika u aktivnosti izvan škole, razvijali smo vještine potrebne za rješavanje problema koji utječu na lokalnu i širu zajednicu i odgovornost za svoje postupke unutar društva. Povezano s razvojem drugih ključnih kompetencija, kod naših učenika razvijali smo i kulturnu osviještenost i izražavanje. Izuzetno je važno razumjeti kulturnu i jezičnu različitost u Europi, potrebu njihova očuvanja i važnost estetskih čimbenika u svakodnevnom životu. Kulturna svijest ne obuhvaća samo svijest i uvažavanje kultura drugih ljudi, već i produbljivanje shvaćanja o vlastitim kulturnim korijenima, baštini i tradicijama.

eTwinning projekt Seasons integriran je u školski kurikul, kurikul izbornog predmeta Informatika, dodatne nastave Biologije, te izvannastavnih aktivnosti Foto-stvaralaštvo i Vizualni identitet škole. Školski kurikul sadržavao je šest aktivnosti obuhvaćenih projektom Seasons: Pozdrav jeseni, Dani kruha i zahvalnosti za plodove Zemlje, Advent i Božić, Fašnik, Uskrs i sudjelovanje u manifestaciji u čast Ladislava Kralja Međimurca u suradnji s Muzejem Međimurja Čakovec. U godišnjem planu i programu Informatike za peti razred planiran je rad na eTwinning projektu Seasons u nastavnim cjelinama Osnove crtanja (program MS Paint) i Obrada teksta (program MS Word) sa zadacima tematski vezanima uz godišnja doba. Za učenike šestog razreda planirani su zadaci iz cjelina Multimedija (MS Windows Live Movie Maker, animacija) i Izrada prezentacija (MS PowerPoint), također tematski vezani uz projekt, dok su za učenike sedmog i osmog razreda osmišljeni projektni zadaci koji učenicima omogućuju proširivanje znanja i usvajanje vještina rada u raznim Web 2.0 alatima što je u ovom projektu učinjeno izradom edukativnih materijala alatima Glogster, Prezi, Slideboom, Kubbu, Zondle, Picturetrail, Pizap, Youtube, Kizoa, ProProfs games.

Učenici su aktivno sudjelovali u svim fazama projekta i njegovim mnogobrojnim aktivnostima. Sudjelovali su u raznim kulturnim, umjetničkim i vjerskim događanjima specifičnima za svako godišnje doba, organiziranima u školi i lokalnoj zajednici. Timski rad, individualni rad, zapažanja u prirodi, dokumentiranje na Internetu, sudjelovanje u posjetima izvan škole, razvoj prezentacijskih materijala, sudjelovanje u planiranju, provedbi i evaluaciji projekta samo su neke od aktivnosti u koje su učenici bili uključeni. Projektne aktivnosti proširene su i na pomaganje životinjama u zimi, te je organizirana akcija prikupljanja hrane i deka za napuštene životinje i posjet skloništu za životinje „Prijatelji“ u Čakovcu.

Nakon predstavljanja partnerima, rad je bio podijeljen na nekoliko zadataka: istraživanje o temi, kreiranje raznovrsnih edukativnih materijala o godišnjim dobima s naglaskom na svoju državu, sudjelovanje u aktivnostima, proslavama i događanjima u školi i lokalnoj zajednici, također vezano za godišnja doba. Osim već spomenutih šest aktivnosti održanih na razini škole koje su planirane školskim kurikulom, određene grupe učenika sudjelovale su i u obilježavanju značajnih datuma kao što su Dan Europe, Međunarodni dan šuma i Svjetski dan voda.

GLOGSTER - SUME - SEASONSPovodom Međunarodnog dana šuma 2014. održana je integrirana nastava biologije i informatike na kojoj su učenici osmog razreda najprije upoznati s važnošću šuma, vrstama i rasprostranjenošću šuma u Hrvatskoj, te potrebi očuvanja šuma. Nakon toga, učenici su alatom Glogster izradili online postere „Forest during seasons“ kojima su prikazali šume kroz godišnja doba, šumski biljni i životinjski svijet, te upozorenja o nekim opasnostima u šumi.

Od mnogobrojnih aktivnosti na projektu ističe se sudjelovanje u obilježavanju 123. obljetnice rođenja Ladislava Kralja Međimurca u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec. Ladislav Kralj Međimurec jedan je od najpoznatijih međimurskih slikara starije generacije, te prvi slikar i grafičar iz Međimurja koji je ušao u povijest hrvatskog slikarstva. Svrha svečanosti je promicanje života i djela Ladislava Kralja Međimurca i umjetničkog stvaralaštva općenito. Kulturni program održali su učenici viših razreda OŠ Vladimira Nazora Pribislavec, dok je za učenike četvrtih razreda održana likovna radionica. Učenici iz Pribislavca, kao i ostali posjetitelji, imali su priliku razgledati Memorijalnu zbirku Ladislava Kralja Međimurca postavljenu u njegovoj rodnoj kući.

MEDIMUREC - SEASONSPovodom obilježavanja Dana Europe, 9. svibnja 2014. u našoj školi su predstavljene aktivnosti povodom 123. obljetnice rođenja Ladislava Kralja Međimurca. Učenici su s učiteljicama uredili pano u holu škole, te predstavili Ladislava Kralja Međimurca i svoje likovne radove napravljene na radionici na manifestaciji Kraljev rođendan održanoj u vrtu Kraljeve memorijalne zbirke u Čakovcu, 24. travnja 2014.

Ovom aktivnošću realizirali smo jedan od ciljeva projekta, upoznavanje kulturnih događanja i aktivnosti u svojem mjestu u raznim godišnjim dobima. Kraljev rođendan jedna je od triju, sad već tradicionalnih manifestacija koje u godini u čast Ladislava Kralja Međimurca organizira Muzej Međimurja Čakovec u suradnji s međimurskim školama. U lipnju, kad sazru trešnje, održava se manifestacija Kraljeve trešnje, a u listopadu Jesen u Kraljevu vrtu. Ovim događanjima nastoji se popularizirati prostor zbirke kao kulturnog oSLIKOVNI RJECNIK - SEASONSkupljališta poštovatelja likovne umjetnosti, posebice života i djela Ladislava Kralja Međimurca. Aktivnosti u Kraljevoj memorijalnoj zbirci učiteljice su prepoznale kao značajno kulturno zbivanje u Čakovcu i povezale ga s predivnim svijetom godišnjih doba koji je oduvijek bio inspiracija umjetnicima. Učenici su znanja i dojmove o sudjelovanju u kulturnim događanjima u svom gradu podijeliti s europskim vršnjacima putem TwinSpacea projekta i izradili su prezentaciju na engleskom jeziku o provedenim aktivnostima čime se ime i djelo Ladislava Kralja Međimurca predstavilo u nekoliko europskih škola. Nadalje, učenici su na satovima informatike izradili prezentacije alatom Prezi, online postere alatom Glogster, online kviz alatom Zondle i galeriju umjetnikovih slika alatom Picturetrail.

Naknadna evaluacija projekta provedena je među učenicima naše šKRALJEV RODENDAN - SEASONSkole putem online upitnika za što je korišten alat Zoomerang. Prema rezultatima evaluacije većina učenika smatra da su projektne aktivnosti bile dobro planirane i da su stekli znanja i vještine koje će im koristiti u životu, te su motivirani za rad na idućim eTwinning projektima. Učenicima se svidjela tema projekta i mogućnost suradnje sa školama iz drugih europskih država, a kao problem naveli su nedovoljnu informatičku opremljenost škole.

Voditeljica projekta u OŠ Vladimira Nazora Pribislavec učiteljica informatike Iva Naranđa dogovarala je i koordinirala sve projektne aktivnosti s partnerima iz Poljske, Češke, Litve, Rumunjske i Španjolske, te provela diseminaciju projekta izvan škole objavljivanjem članaka i materijala na TwinSpaceu projekta, školskom webu, lokalnom portalu emedjimurje i Portalu za škole. U projekt su se uključile učiteljica likovne kulture Blaženka ZIMA-SEASONSKrižan, vjeroučiteljica i voditeljica foto-grupe Miroslava Novak, te učiteljica biologije i kemije Andrijana Perčić. Učitelj engleskog jezika Jurica Benčik učenicima i učiteljicama pomagao je s prijevodima tekstova na engleski jezik. Inicijativa za uključivanje naše škole u manifestaciju Kraljev rođendan potekla je od učiteljice Ive Naranđa, a organizaciju je provela vjeroučiteljica Miroslava Novak, dok su kulturni program i likovnu radionicu osmislili učitelj Josip Kaučić i učiteljice Darinka Trajkova-Vuković i Ksenija Piljušić. Sve aktivnosti vezane uz uključivanje učenika u aktivno pomaganje napuštenim životinjama inicirala je i organizirala učiteljica Blaženka Križan. Učiteljice razredne nastave Nikolina Košir, Anica Trstoglavec, Jasmina Ramušćak i Kristina Mesarić u sklopu nastave Hrvatskog jezika, Likovne kulture i Prirode i društva realizirale su teme vezane uz godišnja doba, te objavile učeničke radove. U projektne aktivnosti vezane uz obilježavanje Dana kruha i zahvalnosti za plodove Zemlje, Advent, Božić i Uskrs uključio se i vjeroučitelj Josip Radiković. U aktivnostima koje su bile organizirane za sve učenike prvih do četvrtih razreda, kao što je Pozdrav jeseni i Fašnik, sudjelovale su sve učiteljice razredne nastave naše škole. Ovim putem svima zahvaljujem na suradnji i doprinosu kvaliteti projekta.

OŠ Vladimira Nazora, Pribislavec uspješno je privela kraju dvogodišnji eTwinning projekt SEQL - SEASONS - PRIBISLAVECeasons, te je krajem listopada 2015. dobila Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label – EQL), priznanje koje za visoku razinu rada na eTwinning projektu dodijeljuje Središnja služba za podršku eTwinningu iz Brisela. eTwinning projekt Seasons nagrađen je s ukupno šest Europskih oznaka kvalitete koje su dodijeljene partnerima: Ina Stankevičiūtė, Šilutės r. Katyčių pagrindinė mokykla, Šilutes rajonas, Litva; Anatolij Romaniuk, Publiczna Szkoła Podstawowa w Bobrku, Stromiec, Poljska; Livia Dobrescu, Scoala Gimnaziala nr. 11 “St. O. Iosif”, Brasov, Rumunjska; Barbora Hejtmankova, Základní škola a Mateřská škola Bělá pod Pradědem, Jeseník, Češka; Iva Naranđa i Blaženka Križan, Osnovna škola Vladimira Nazora Pribislavec, Čakovec, Hrvatska.

eTwinning projekt – Zvučno onečišćenje

$
0
0

danijelaT_sandraI

Danijela Takač i Sandra Ivković

Dvije profesorice STEM predmeta iz Zagreba, Danijela Takač, OŠ Pantovčak i Sandra Logo projektaIvković, OŠ Vjenceslava Novaka pokrenule su u rujnu prvi nacionalni etwinning projekt iz fizike „Zvučno onečišćenje“.

U projekt je uključeno više od 50 osnovnih i srednjih škola, a svaka škola u projektu ima svoj školski projektni tim koji se sastoji od Karta uključenih školajednog ili više učitelja i desetak učenika.

Cilj projekta je da učenici kroz iskustveno, neposredno i e-learning učenje uvide koliko su znanja iz prirodoslovnih područja korisna, životna i primjenjiva u njihovoj svakodnevnici.

Učenici će tijekom ovog međukurikularnog projekta upoznati različite dijelove Republike Hrvatske, istraživati prirodu, izvore i jakosti zvuka i zvučno onečišćenje u svojoj školi i svom okolišu. Upoznati će se s pojmom zvučnog onečišćenja te njegovim nepoželjnim i zabrinjavajućim posljedicama te utjecajem na zdravlje ljudi, biljki i životinja.

SklopProjekt je zamišljen kao maleni znanstveni rad. Učenici primjenom projektne nastave „postaju“ znanstvenici i inženjeri te uče razlikovati zavisne i nezavisne varijable, postupke prikupljanja i analize podataka.

Kroz projekt učenike želimo naučiti tehnologijama budućnosti, elektronici i programiranju.

Za mjerenja koristimo Noisewatch aplikaciju i sklopove koje smo izradili uz pomoć Arduina..

U sklopu projekta i podršku Carneta održan je jedan webinar, te uz podršku Profil Klett izdavačke kuće osigurani su kompleti Arduina i edukacija kroz četiri radionice u Osijeku, Zagrebu, Splitu i Rijeci.

Tijekom radionica na kojima su sudjelovali učitelji i učenici iz partnerskih škola naučili smo osnove Arduina i sjajno se zabavili. Radionice su uz Danijelu i Sandru vodili Goran Pintarić i Jozo Pivac, profesori s velikim iskustvom u primjeni Arduina.

Radionica SplitRadionica Zagreb

Sve rezultate prikazujemo u različitim web 2.0 alatima te smo već izradili mnoštvo nastavnih materijala koji će poslije biti besplatno dostupni za korištenje u nastavi fizike, biologije, ekologije, matematike, informatike i sl.

Ovakvim načinom rada nadamo se učiniti učenje prirodoslovlja zanimljivim, motivirajućim, pokazati učenicima posao znanstvenika te razvijati digitalnu pismenost.

Sve aktivnosti možete pratiti na Twinspace-u projekta eTwinning platforme koji nam je ujedno i mrežna stranica projekta.

Dojmovi partnerskih škola:

„U projekt zvučno onečišćenje smo se uključili da bi na drukčiji način obradili nastavnu temu Zvuk. Međutim, naučili smo puno više od toga. Naučili smo što je to logo, kako koristiti fotografije bez povrede autorskih prava, postavljati vlastite radove na mrežu, rad s Arduinom,….. Važno je napomenuti da u ovom projektu sudjeluju učenici različitih dobi i vještina, neki su bolji u fizici, neki u obradi videa, neki u radu s Arduinom. Kroz ovaj projekt smo naučili što to znači snaga timskog rada, kako ujediniti pojedinačne potencijale i talente učenika u jednu jedinstvenu cjelinu. Ovakav jedan projekt može biti ogledni primjer aktivnosti za projektni tjedan koji nam donosi Cjelovita kurikularna reforma.“

Željan Kutleša,prof. OŠ Gripe, Split

„Bilo je jako zabavno i edukativno sudjelovati u projektu Zvučno onečišćenje. Najbolja mi je bila radionica u Zagrebu gdje smo prvi završili sve zadatke i pokazali zavidno znanje u informatici i fizici. Jako mi se svidjelo jer smo se puno zabavljali i razmjenjivali razna iskustva. Nadam se da će biti još više ovakvih projekata jer su oni odličan primjer da bilo koji predmet može biti ujedno i zabavan koliko i edukativan.„

Ivan Miletić 2.b ; Gimnazija I. Kranjčeva, Đurđevac

„Radionica > Arduino – mjerenje Zvučnog onečišćenja< koja se održala u Zagrebu, bila je jako zanimljiva, interesantna i poučna, a cijelo druženje vrlo opušteno i ugodno. Voditelj radionice Goran Pintarić, prof. bio je pun pozitivne energije koju je prenosio na sve nas. Čuli smo od njega puno korisnih informacija. Koordinatorice projekta bilu su nasmijane, vesele, otvorene i pristupačne. Tijekom radionice bljeskale su mi ideje o tome što i kako primijeniti u nastavi. Jedva sam čekala iskušati ih i primijeniti. Zahvalan sam na novim idejama! Nakon cijelog radnog tjedna ova radionica je bila pravo osvježenje. „

Draga Tomašek, prof. Gimnazija I. Kranjčeva, Đurđevac

„Na radionici mi je bilo jako zanimljivo, ali i zabavno. Upoznali smo se s Arduinom. Izradili smo uređaj za mjerenje zvuka pomoću Arduina i na sreću nitko nije doživio strujni udar ili pokvario aparaturu, pa smo bili jako ponosni na sebe. Puno smo se smijali i družili pa je vrijeme prošlo jako brzo. Predlažem da se radionica ponovi, da imamo priliku bolje upoznati učenike drugih škola. „

Lorena Švaco, 3.b Gimnazija I. Kranjčeva, Đurđevac

Europski projekti i aktivnosti oplemenjuju nastavu i učitelje

$
0
0

snjezanaK_andrejaJ

Snježana Kovačević i Andreja Jertec

header_ampeu_logoOsnovna škola Zlatar Bistrica Međunarodna je eko škola i kao takva već godinama sudjeluje u međunarodnim aktivnostima i ekološkim projektima. No, u školi se osim spomenutih provode i ostali projekti i aktivnosti međunarodnog značaja, eTwinning projekti u kojima sudjeluju učenici i razredne i predmetne nastave. eTwinnig je međunarodna zajednica europskih učitelja koji imaju priliku provoditi europske online projekte te surađivati preko platforme TwinSpace, svojevrsne društvene mreže učitelja. Danas eTwinning ima 371865 članova koji provode 48488 projekata, a u kojima sudjeluje 158049 škola. eTwinning je s radom u Hrvatskoj započeo prije deset godina te se mogu provoditi i nacionalni projekti. eTwinning projekt koji se 2015. godine u OŠ Zlatar Bistrica provodio s učenicima 7. razreda logo_eTw„Tell me more about your magazines“, imao je za cilj poticanje čitanja dječjih časopisa i ostale knjižne građe iz fonda školske knjižnice te je nagrađen Europskom i Nacionalnom oznakom kvalitete. Škola partner projekta bila je College de la Malmaison iz Francuske. Ove školske godine u OŠ Zlatar Bistrica provode se dva eTwinnig projekta. U projektu „ Let’s face the book“ sudjeluju učenici 5. razreda, a cilj je poticanje čitanja knjiga za djecu i mlade u kojemu su nam projektni partneri učenici iz osnovnih škola iz Poljske i Turske. Projekt „ Classroom, Europe, homeland“ provodi se s učenicima 3. razreda koji nas trisudjelujuću u projektu uče o zavičaju i njegovim karakteristikama na kreativan način, uz uporabu IKT-a i medija te suradnju s učenicima iz Osnovne škole CRA Rio Tajo iz Španjolske i Szkole Podstawowa w Harklowej iz Poljske. Sudjelujuću u spomenutim projektima učenici usvajaju temeljne životne kompetencije, rade u grupama, surađuju s europskim učenicima, razmjenjuju materijale i služe se engleskim jezikom koji je radni jezik u oba projekta. Također, usvajaju socijalne, interkulturalne te digitalne vještine i kompetencije, radno okružje je poticajno, kreativno i ugodno tako da su učenici motivirani za rad i u budućim projektima. U vezi s međunarodnim aktivnostima i projektima OŠ Zlatar Bistrica, valja spomenuti kako su učiteljica razredne nastavrade Andreja Jertec i stručna suradnica knjižničarka Snježana Kovačević sudjelovale na međunarodnom Slavenskom kontaktnom seminaru u Pragu u organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije. Učiteljice iz OŠ Zlatar Bistrica odabrane su za sudjelovanje na seminaru temeljem natječaja kojega je raspisala gore spomenuta agencija ostvarivši najveći broj bodova predlažući svoje projektne ideje, način njihova provođenje te plan diseminacije. Seminar je trajao od 17. do 19. ožujka 2016., a zemlje sudionice bile su: Hrvatska, Poljska, Češka, Slovačka i Slovenija. Osim naše škole, iz Hrvatske su sudjelovale dvije učiteljice iz OŠ Markuševec, jedna učiteljica iz OŠ Lički Osik i jedan učitelj iz OŠ Sibinj. Cilj seminara bio je upoznati učitelje iz slavenskih zemalja kako bi se ostvarili novi eTwinning projekti i suradnja europskih škola. Njegov radni dio sastojao se od predavanja, radionica, izložbe projektnih ideja, pronalaženja partnera, planiranja novih radionicaprojekata i prezentacije istih. Između 50- ak europskih kolega učiteljice zlatarbistričke škole su, zajedno s partnerima iz Slovenije, dogovorile provođenje novog eTwinning projekta „ Međunarodni književni klub“ što je odobrila i Agencija za mobilnost i programe EU. Koordinatorica toga projekta u Sloveniji bit će Nena Mandelj, a projekt će se početi provoditi od početka sljedeće školske godine. Stručna suradnica knjižničarka Snježana Kovačević na seminaru je prezentirala ranije spomenuti eTwinning projekt „ Tell me more about your magazines“ kao primjer dobre prakse. Važno je spomenuti kako provođenje projekata, ali i projektna nastava u školi obogaćuju odgojno- obrazovni proces te je takva nastava usmjerena na učenika i njegov aktivan odnoszdenek prema radu. Koristeći se različitim medijima i izvorima znanja i informacija, sudjelovanje u projektima omogućuje učenicima stjecanje znanja, kompetencija, i vještina kojim postaju tolerantniji, otvoreniji prema učenju i stjecanju znanja, motiviraniji za rad, a kojima razvijaju svoju kreativnost, socijalne i interkulturalne osobine, kritičko mišljenje, samoinicijativnost i fleksibilnost u radu. Učitelji koji sudjeluju u takvim projektima imaju priliku upoznati rad europskih kolega, surađivati s njima i razmjenjivati iskustva i primjere dobre prakse koje uvijek mogu nadograditi u svakodnevnom radu s učenicima te tako obogatiti odgojno- obrazovni proces.

Učenje, druženje i zabava u Vilniusu

$
0
0

maristela_rubic

Maristela Rubić

etw10Sudjelovanje na eTwinning seminarima pruža mogućnost druženja i učenja s nastavnicima iz raznih zemalja, a također i upoznavanje obrazovnog sustava, ali i kulturnih i povijesnih znamenitosti zemlje domaćina.

Ove godine zainteresirala me tema “Integration of gamification into curriculum” eTwinning multilateralnog seminara koji je održan od 8. do 11. lipnja u Vilniusu, Litvi. Od samog početka sve aktivnosti su bile usmjerene osmišljavanju novih projekata, ali i upoznavanje s pojmom gamifikacija i načinom primjene u nastavi.

Gamifikacija ili igrifikacija je primjena tipičnih elemenata igranja 1(npr. bodovanje, natjecanje s drugima, pravila igre) u drugim područjima djelovanja. Gamifikacijom učenja postižemo aktivno uključivanje učenika u nastavni proces i povećavamo motivaciju učenika. Učenici bi mogli gledati video zapise, rješavati zadatke i kvizove te osvajati bodove i bedževe. Zbog tih bi aktivnosti djeca, učenici i mladi gledali na odgojno obrazovne ciljeve i postignuća kao nešto proaktivno, dinamično i zabavno, a ne kao na nezanimljivo i obvezno.

I način na koji s2mo se mi međusobno upoznali bio je aktivan i zanimljiv. Morali smo stati na mjesto koje predstavlja našu državu i grad na zamišljenoj karti Europe, a zatim otići do države s kojom bismo željeli sudjelovati u projektu. Igrajući pantomimu pogađali smo kako se zove neka projektna grupa.

 

Osim unplugged aktivnosti, isprobali smo razne aplikacije za izradu interaktivnih lekcija, kvizova, križaljki, umnih mapa, igara kao što su npr. LearningApps.org, TinyTap, Quizizz, TaleBlazer, GoConqr, Kahoot, JeopardyLabs te naučili kako ih primjeniti u nastavi i eTwinning projektima. U žaru kreiranja i rješavanja kvizova i ostalih zadataka često bismo zaboravili na pauzu.

3 5 6 7

Posljednji dan, za nastavnike je organizirano razgledavanje Vilniusa i gala večera u tradicionalnom restoranu uz glazbu i ples.

8

Na seminaru je sudjelovalo 60 nastavnika iz 10 zemalja: Austrije, Hrvatske, Češke, Poljske, Italije, Litve, Latvija, Slovačke, Srbije i Mađarske. Moja grupa osmislila je projekt „Urban Explorers“ u kojem će učenici istražujući svoj grad snimiti video koji će sadržavati zagonetke vezane uz određena mjesta ili objekte u gradu, a zatim pokušavajući odgonetnuti zagonetke koje su im postavili učenici iz škola partnera, naučiti o drugim europskim gradovima.

4

U vrijeme kada se ne poštuje trud i rad nekoliko stotina učitelja i javno iskazani stav 50000 ljudi koji žele bolje obrazovanje, sudjelovanje na ovakvim seminarima vraća entuzijazam i puni baterije za nastavak borbe.

 

 

E+

Sufinancirano sredstvima programa Europske unije Erasmus+

Viewing all 58 articles
Browse latest View live